| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Ukryte możliwości GPS

Ukryte możliwości GPS

Odbiornik GPS, potocznie zwany nawigacją służy do orientacji w terenie, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem kieruje nas do celu – to wiedzą wszyscy, nawet ci którzy nigdy ich nie używali. Urządzenia te jednak maja wiele ukrytych funkcji, które z perspektywy czasu mogą okazać się bardzo przydatne.

Większość użytkowników obojętnie jak zaawansowany sprzęt kupuje posługuje się tylko kilkoma jego funkcjami. Dotyczy to zarówno współczesnych smartfonów jak i GPS-ów. Obecnie w większości nawigacji satelitarnych montowane są podobne funkcje.

Sprzęt wyposażony w Automapę pozwala np. zapisywać ślad naszej wyprawy, który później możemy odtworzyć (w samym urządzeniu lub w Google Earth). Najczęściej opcje te ukryte są pod nazwą „zapisuj ślad” lub „ślad wycieczki”. Po włączeniu takiej funkcji musimy nadać naszej wycieczce nazwę, a więc np. rowerem przez las. W trakcie nagrywania widoczna powinna być ikoną REC lub paląca się czerwona kropka. Gdy osiągniemy wyznaczony cel wystarczy odnaleźć polecenie „zatrzymaj zapis” lub „zatrzymaj ślad”. Oczywiście zapisaną całość możemy odtworzyć później na mapie lub w trybie podróżniczym.

W zasadzie każdy odbiornik pozwala na dodawanie ważnych adresów. Dzięki temu możemy zapisać wszystkie miejsca, które często odwiedzamy. Łącząc tą funkcję z opcją Dom możemy wyznaczyć sobie najlepsze trasy od miejsca zamieszkania do punktu docelowego (poczty, urzędu, mechanika, sklepu). Ustawienia takie odnajdziemy w zakładce (opcji) ustawienia nawigacji. Następnie należy szukać przycisku „zdefiniuj adres domowy”, „ustal adres domowy” itp. Ustalić możemy go jako obecną pozycję (jeśli jesteśmy w domu) lub po prostu wprowadzić adres.

Tak samo postąpić możemy z adresami miejsc docelowych, po wprowadzeniu adresu wystarczy odnaleźć w opcjach przycisk Zapisz/Save, wprowadzić nazwę miejsca i zaprogramować urządzenie. Zdefiniowane miejsca wyszukujemy na liście ulubionych pozycji (najczęściej są zapisane alfabetycznie), gdzie wpisując nazwę miejsca (pierwsze 2-3 litery) system dobierze nam je automatycznie.

Stosunkowo nowa nawigacja posiada opcję wyznaczania trasy wg. określonych przez użytkownika kryteriów. Wybierając punkt docelowy, możemy zdecydować czy trasa ma być szybko, krótka, omijająca ruchliwe ulice. Aby ułatwić urządzeniu zadanie, i jak najszybciej przebyć całą drogę warto wyznaczyć punkty pośrednie (nie ważne czy jadąc po drodze mamy jakieś pośrednie cele). Edytując trasę podróży odnaleźć musimy przycisk dodający dodatkowy punkt do trasy (najczęściej umieszczony w pobliżu oznaczenia początku i końca trasy). Dodając punkty pośrednie musimy wpisać ich adres, lub te oznaczyć je na mapie – po zakończeniu edycji trasy warto ją zapisać ( wraz z unikatową nazwą np. szybko przez centrum, przez stację do firmy) nazwy takie będą nam się od razu kojarzyć i pozwolą w przyszłości szybko podjąć decyzję. 

Mając przy sobie GPS możemy bez problemu odszukać najbliższy bankomat. Z menu Automapy wybieramy ikonę POI, następnie na liście wybieramy bankomat. W kolejnym kroku ustalamy z jaką średnią prędkością się poruszamy, oraz częstotliwość powiadomień dźwiękowych. Następne okno to wybór zasięgu – tu oznaczamy jak daleko jesteśmy skłonni pojechać czy pójść aby dotrzeć do bankomatu. Na koniec wybieramy sposób w jaki urządzenie poinformuje nas o punkcie POI, np. dźwiękiem, obrazem itd. Po potwierdzeniu ruszamy, a poszukiwania uznajemy za rozpoczęte.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK