| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi

Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi

W działalności gospodarczej przedsiębiorstw, w tym również w relacjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, czasami mają miejsce sytuacje, w których wierzyciel umarza zobowiązanie swojemu dłużnikowi. W jaki sposób następuje zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi


Następuje to poprzez zastosowanie cywilnoprawnej konstrukcji zwolnienia z długu, o której mowa jest w przepisie art. 508 kodeksu cywilnego. Zwolnienie z długu - co istotne - jest czynnością dwustronną, tj. zawsze wymaga zgody dłużnika. Przyczyny zwolnienia długu mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to chęć utrzymania pozytywnych relacji z kontrahentem, lub też pomoc zaufanemu kontrahentowi znajdującemu się w ciężkiej sytuacji finansowej.


Takie zdarzenie wywiera oczywiście określone skutki w sferze prawa podatkowego. Nie wchodząc w szczegóły stwierdzić należy, że - jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej w skrócie: updop) - dla wierzyciela umorzone wierzytelności, które uprzednio na podstawie 12 ust. 3 ww. ustawy zostały zaliczone do przychodów podatników mogą być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei dla dłużnika, zwolnienie z długu co do zasady będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a) updop.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Często zadawanym przez podatników pytaniem, jest czy zwolnienie z długu dokonane pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 updop może zostać uznane za transakcję, dla której zastosowane znajdą regulacje określone w powyższym artykule, oraz czy takie zwolnienie z długu powoduje obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ww. ustawy?


Pamiętać bowiem należy, że w myśl art. 11 updop, jeżeli w wyniku szczególnego rodzaju powiązań (m.in. kapitałowych, rodzinnych) zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Do ustalenia tych dochodów stosuje się jedną ze wskazanych w przepisach metod.


Zobacz: Przedsiębiorca nie może odmówić udziału w badaniu rynku

 
Zgodnie jednak ze stanowiskiem organów podatkowych i piśmiennictwa w tego rodzaju sytuacjach brak jest podstaw do zastosowania przedmiotowych regulacji.


Jak podkreśla się, umorzenie wierzytelności poprzez zwolnienie z długu nie może zostać uznane za „transakcję” w znaczeniu wskazanym przez art. 9a updop. W przypadku zwolnienia z długu nie może być też mowy o wystąpieniu „ceny” czy też „zysku”, a żadna ze wskazanych w ustawie i rozporządzeniu wykonawczym metod ewentualnego szacowania dochodu nie mogłaby zostać wykorzystana.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK