| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Sukcesja przedsiębiorstwa może przysporzyć wiele problemów w przypadku nagłej śmierci właściciela firmy. Warto pomyśleć o uregulowaniu kwestii przejęcia firmy, aby uchronić się przed niepotrzebnymi trudnościami.

Dopóki jednak nie zostanie on przeprowadzony trwa współwłasność ułamkowa. Jest to sytuacja dosyć niebezpieczna dla dalszych losów przedsiębiorstwa, gdyż do wielu czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Przy podejmowaniu czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgodna większości współwłaścicieli. Prowadzenie działalności gospodarczej w takich warunkach może stać się prawie niemożliwe.


Rozwiązaniem jest dział spadku. Jednak z praktyki wiadomo, że postępowania takie mogą trwać kilka miesięcy, a przy pojawieniu się sporów nawet ponad rok.


Firma w testamencie


W przypadku spisania testamentu nie można do końca wykluczyć możliwości rozdzielenia składników przedsiębiorstwa. Zgodnie z prawem spadkobierca w testamencie może określić jedynie wielkość korzyści, jakie mają przypaść poszczególnym spadkobiercom. Na mocy testamentu również dochodzi do działu spadku. W tym jednak sądy przeważnie dążą do zachowania działalności gospodarczej w niepodzielonej całości.


O ile w testamencie nie zostały pominięte wszystkie osoby uprawnione do zachowku po zmarłym, to dziedziczenie na podstawie testamentu sprawia mniej problemów przy podziale spadku, którego częścią jest przedsiębiorstwo.


Zapis windykacyjny


Najkorzystniejszym sposobem na przekazanie przedsiębiorstwa w całości jednemu spadkobiercy jest umieszczenie w testamencie zapisu windykacyjnego. Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy zapisanie oznaczonej osobie oznaczonego przedmiotu spadku. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być m.in. przedsiębiorstwo.


Należy jednak pamiętać, że zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie testamentu notarialnego. Zapisobierca windykacyjny otrzyma jedynie ten przedmiot spadku, który zostanie dla niego wskazany w testamencie.


Zapis windykacyjny daje osobie fizycznej najlepszą możliwość do zadecydowania o losach poszczególnych elementów masy spadkowej. Zapis windykacyjny jest zatem najlepszym sposobem na przekazanie prowadzonej działalności gospodarczej na konto jednego ze spadkobierców.


Zobacz:
Zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2013 roku

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK