| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę kapitałową

Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę kapitałową

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? 

 

Tak, zawarcie umowy spółki z o.o. będzie w tym wypadku podlegało opodatkowaniu p.c.c. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła możliwość przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Możliwość taką mają od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi i wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 551 § 5 k.s.h.). Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na przekształcenie swej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, oznacza to konieczność: zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) albo podpisania statutu spółki przekształconej (jeżeli chodzi o spółkę akcyjną).

Dla obu tych czynności wymagana jest forma aktu notarialnego.

Przypomnijmy, że zawarcie umowy spółki jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 lit. k ustawy o p.c.c.). Jednak ustawodawca zwolnił z p.c.c. niektóre umowy spółek. Dotyczy to m.in. umów spółek lub ich zmian związanych z: „przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych...” (art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o p.c.c.).

Zatem koniecznym warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest uprzednie opodatkowanie p.c.c. np. kapitału zakładowego. Niestety, warunek ten przy przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie jest spełniony. W przypadku opisywanego przekształcenia kapitał zakładowy pojawi się bowiem dopiero w nowo powstałej spółce z o.o.

Podsumowując, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w momencie zawarcia umowy spółki z o.o. przez jej założyciela (przekształcanego przedsiębiorcę). Podatnikiem tego podatku będzie nowo powstała spółka. Podatek powinien pobrać od Czytelnika i wpłacić notariusz, przed którym zawierana będzie umowa.

Sławomir Biliński

Podstawa prawna:

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 9 pkt 11 lit. a, art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn.zm.),

• art. 9 pkt 9, art. 26 pkt 1 i 2, art. 105 ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »