| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca ma prawidłowo uzupełnić dokumentację przetargową

Jak przedsiębiorca ma prawidłowo uzupełnić dokumentację przetargową

Jakiego rodzaju omyłki w ofercie może obecnie poprawić zamawiający?

W jaki sposób wykonawca będzie mógł uzupełnić dokumenty podmiotowe i przedmiotowe?

W przypadku uzupełniania dokumentów podmiotowych i przedmiotowych zastosowanie ma art. 26 ust. 3 i 4 p.z.p. Zatem wykonawca na żądanie zamawiającego w terminie przez niego wyznaczonym będzie musiał uzupełnić oświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnianie przez niego warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane usługi, dostawy i roboty budowlane wymagań stawianych przez zamawiającego - najpóźniej na dzień składania wniosków (ofert). Dokument potwierdzający spełnianie danego warunku będzie mógł być wystawiony z datą późniejszą niż termin składania ofert (wniosków), z jednoczesnym potwierdzeniem stanu faktycznego i prawnego obowiązującego najpóźniej na dzień składania ofert.

Jak wykonawca będzie mógł wykazać, że nie ponosi odpowiedzialności za nieuzupełnienie na wezwanie zamawiającego dokumentów?

Zamawiający ma prawo zatrzymać wadium w przypadku, gdy wykonawca w odpowiedzi na jego wezwanie nie złoży brakujących dokumentów lub oświadczeń. Aby zwolnić się od odpowiedzialności, przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że niewypełnienie przez niego wezwania zamawiającego wynikało z przyczyn nieleżących po jego stronie. Czyli firma posługując się wszystkimi możliwymi środkami dowodowymi będzie musiała wykazać, że pomimo dołożenia należytej staranności nie była w stanie uzyskać dokumentu. Dotyczy to np. takiej sytuacji, gdy wykonawca wystąpił do konkretnego urzędu, np. ZUS-u, nawet jeszcze przed terminem składania ofert, ale poinformowano go, że na zaświadczenie będzie musiał czekać 21 dni, a termin ten upływał po dacie składania ofert oraz po dacie wyznaczonej przez zamawiającego do uzupełnienia dokumentu.

Ile razy wykonawca będzie mógł sam przedłużyć termin związania ofertą?

Zamawiający może się zwrócić do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą na maksymalnie 60 dni i tylko jeden raz. Natomiast w przypadku przedłużenia terminu związania ofertą przez wykonawcę będzie on mógł przedłużać termin dowolną ilość razy, na dowolny okres.

Kiedy wykonawca zostanie wykluczony za niewykonanie lub nienależyte wykonanie w przeszłości innego zamówienia?

Fakt niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia będzie musiał być stwierdzony prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania. Przez pojęcie orzeczenie sądu w polskim prawie należy rozumieć zarówno wyrok, postanowienie, jak i nakaz zapłaty. Wątpliwość wzbudza to, czy fakt niewykonania lub nienależytego wykonania potwierdzać może także wyrok sądu zagranicznego. Wydaje się, iż po uznaniu tego wyroku przez sąd w Polsce za obowiązujący na terenie Polski można będzie go również zaliczyć do tej kategorii orzeczeń. Rodzi się także pytanie: czy zawarcie przed sądem ugody, uwzględnienie zarzutu potrącenia oraz orzeczenie o obowiązku naprawienia szkody w na podstawie art. 46 par. 1 kodeksu karnego będzie stanowiło podstawę do wykluczenia. Według mnie tak.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »