REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie przepisy regulują działalność kantorową

Rafał Kasprzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy dla rozpoczęcia działalności kantorowej wystarczy zwyczajny wpis w ewidencji działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to jakie dodatkowe wymogi należy spełnić?

rada

REKLAMA

Prowadzenie działalności kantorowej wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez Prezesa NBP. Przedsiębiorca zamierzający prowadzić taką działalność musi posiadać przygotowanie fachowe oraz w trakcie prowadzenia działalności spełnić odpowiednie wymogi.

uzasadnienie

REKLAMA

Działalność kantorową reguluje prawo dewizowe. Zgodnie z tą ustawą działalność kantorowa jest tzw. działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dlatego wymaga ona wpisu do rejestru działalności kantorowej. Rejestr działalności kantorowej prowadzi Prezes Narodowego Banku Polskiego. Prezes NBP ustala również zasady funkcjonowania takiego rejestru w drodze zarządzenia.

Działalność kantorową może wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, której żaden członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynności bezpośrednio związane z działalnością kantorową mogą być wykonywane tylko przez osoby, które nie zostały skazane prawomocnie za przestępstwa i które mają fachowe przygotowanie do wykonywania tych czynności.

Oprócz wymogów fachowych przedsiębiorca, który zamierza lub wykonuje działalność kantorową, musi zapewnić:

prowadzenie na bieżąco, w sposób trwały i ciągły oraz zgodny z przepisami, ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej,

• prowadzenie, w godzinach działalności kantoru, ciągłego kupna i sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu,

• wydawanie, w sposób zgodny z przepisami, dowodów kupna i sprzedaży, imiennych lub na okaziciela, przy każdej umowie kupna lub sprzedaży wartości dewizowych będących przedmiotem obrotu,

• lokal i jego wyposażenie spełniające warunki techniczne i organizacyjne niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania czynności bezpośrednio związanych z działalnością kantorową.

Wpis w rejestrze jest dokonywany na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy, zawierającego następujące dane:

firma przedsiębiorcy

• jego siedziba i adres albo adres zamieszkania,

• numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiębiorca taki numer posiada,

• siedziby oraz adresy jednostek, w których będzie wykonywana działalność kantorowa,

• oznaczenie zakresu działalności kantorowej wykonywanej przez przedsiębiorcę w poszczególnych jednostkach,

• podpis przedsiębiorcy oraz oznaczenie daty i miejsca składania wniosku.

Przedsiębiorca, dokonując wpisu do rejestru, wraz z wnioskiem musi też złożyć pisemne oświadczenie o tym, że zna i spełnia warunki wymagane przez Prawo dewizowe, następującej treści:

Wzór. Oświadczenie do rejestru

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Przedsiębiorca jest obowiązany pisemnie zawiadomić organ prowadzący rejestr o podjęciu działalności kantorowej. W razie zaprzestania jej wykonywania musi złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru, w terminie siedmiu dni, licząc odpowiednio od dnia podjęcia działalności kantorowej lub zaprzestania jej wykonywania. Istnieje również możliwość zawieszenia tego rodzaju działalności na okres do dwóch lat.

Działalność kantorowa łączy się jeszcze z dodatkowym obowiązkiem. Przedsiębiorca prowadzący kantor ma obowiązek przekazywać Narodowemu Bankowi Polskiemu dane w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową dokonują czynności obrotu dewizowego, które podlegają ograniczeniom lub obowiązkom określonym w ustawie. Dlatego zobowiązani są, na potrzeby kontroli skarbowej oraz kontroli wykonywanej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, do przechowywania dokumentów związanych z tą działalnością lub tymi czynnościami przez pięć lat. Okres ten zaczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym wykonywali działalność kantorową lub dokonali danej czynności obrotu dewizowego.

W pozostałym zakresie do działalności kantorowej zastosowanie będą miały ogólne zasady prowadzenia działalności gospodarczej ujęte w szczególności w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

UWAGA

Przedsiębiorca prowadzący działalność kantorową jest obowiązany uzyskiwać z upływem każdego roku działalności zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa.

Co uznaje się za fachowe przygotowanie

Za fachowe przygotowanie uznaje się ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej, udokumentowane świadectwem, lub pracę w banku, w okresie co najmniej rocznym, na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, udokumentowaną świadectwem pracy, oraz znajomość przepisów ustawy regulujących działalność kantorową, potwierdzoną złożonym oświadczeniem.

• art. 11-17f ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe - Dz.U. Nr 141, poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

Rafał Kasprzycki

prawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA