| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Czy handlując w internecie, konieczne jest założenie firmy

Podatnik wrócił z zagranicy, skąd przywiózł zarobione pieniądze. Postanowił sprzedawać sprzęt fotograficzny w internecie za pośrednictwem aukcji internetowych. Podatnik nawiązał kontakt z producentami z Azji, zamawiając tam towar. Podatnik jest osobą fizyczną i swoje roczne obroty przewiduje na poziomie 10 tys. euro. Transakcje będą przeprowadzane tylko i wyłącznie poprzez aukcje internetowe.

Jednak podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 50 tys. zł (liczonej bez podatku). Z tym że zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1-3) oraz ust. 14 ustawy o VAT.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego 50 tys. zł, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty i podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i rozliczać VAT. Podatnik ma również prawo zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego.

W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podatnik zobowiązany będzie (niezależnie od faktu, czy podatnik będzie korzystał ze zwolnienia VAT) prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się m.in. przy dostawie sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego.

Ponadto mając na uwadze, że towary będą sprowadzane przez podatnika do Polski z krajów azjatyckich, musi się on liczyć z ewentualnością rozliczenia VAT z tytułu importu towarów.

Podatnik nie będzie natomiast obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonywanych sprzedaży towarów.

Opracowała Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK