| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne?


RADA

Importerzy oraz podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach plastikowych oraz beczkach stalowych zobowiązani są do uiszczania opłaty produktowej. Ustawie o opłacie produktowej mogą podlegać także nabywane przez firmę Czytelnika oleje, jeśli nie znajdą zastosowania wyjątki wskazanie w uzasadnieniu. Pozostałe odpowiedzi - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zagadnienia związane z opłatą produktową reguluje ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Ustawie tej podlegają przedsiębiorcy, w tym importerzy lub dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, związanego z wprowadzeniem na terytorium kraju produktów w opakowaniach. Rodzaje opakowań, których sprowadzanie pociąga za sobą skutki określone w ustawie, wymienia załącznik nr 1 do ustawy. W pozycji 1 załącznika zostały wymienione opakowania z tworzyw sztucznych, bez względu na symbol PKWiU. W pozycji 3 załącznika zostały natomiast wymienione opakowania ze stali, w tym z blachy stalowej, bez względu na symbol PKWiU. Państwa działalność podlega zatem regulacjom wynikającym z ustawy o opłacie produktowej.

Powstanie obowiązków w zakresie opłaty produktowej dotyczy również wewnątrzwspólnotowego nabycia niektórych produktów. Produkty, których wprowadzanie na rynek krajowy oznacza powstanie obowiązków wynikających z ustawy, zostały określone w załączniku nr 3 do ustawy. W pozycji 1 tego załącznika wymieniono oleje smarowe (PKWiU 23.20.18-50). Ustawie nie podlegają jednak:

• oleje smarowe do przeprowadzania przemian chemicznych innych niż proces specyficzny (PKWiU 23.20.18-50.10),

• oleje białe, parafina ciekła (PKWiU 23.20.18--50.40),

• mieszanki olejowe do obróbki metali, oleje zapobiegające przyleganiu do form, oleje antykorozyjne (PKWiU 23.20.18-50.60),

• oleje smarowe pozostałe oraz pozostałe oleje (PKWiU 23.20.18.50-80),

• oleje odpadowe (PKWiU 23.20.40).

Ponieważ nie podali Państwo numeru PKWiU nabywanych olejów, powinni Państwo na podstawie opisanej części załącznika nr 3 do ustawy ustalić, czy w firmie powstaną obowiązki wynikające z ustawy.

Warto przedstawić, jak na potrzeby ustawy definiowane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów lub produktów w opakowaniach. Jest to przemieszczanie produktów lub produktów w opakowaniach z terytorium innego państwa członkowskiego w celu wprowadzenia na terytorium kraju (art. 2 ust. 11f ustawy o opłacie produktowej). Wewnątrzwspólnotowi nabywcy to w znaczeniu ustawy także przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów lub produktów w opakowaniach na potrzeby własne. Nie są nimi przedsiębiorcy dokonujący eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy uprzednio wewnątrzwspólnotowo nabytych produktów lub produktów w opakowaniach.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK