| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jakie ograniczenia w obrocie likwiduje nowelizacja prawa dewizowego

Jakie ograniczenia w obrocie likwiduje nowelizacja prawa dewizowego

Mniej ograniczeń w obrocie dewizami i mniej kar za przestępstwa dewizowe. Przedsiębiorcy nie muszą podawać i dokumentować tytułu prawnego przy przekazie pieniężnym za granicę.


Konieczność dokonywania przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju z nierezydentami za pośrednictwem banków, pojawia się dopiero, jeżeli kwota przekazu lub rozliczenia przekracza równowartość 15 000 euro (art. 25 upd). Dotychczas kwota, od której należało korzystać z pośrednictwa banku, wynosiła 10 000 euro.


WAŻNE!

Obowiązkiem pośrednictwa uprawnionego banku zostały objęte wszelkie rozliczenia w kraju w obrocie dewizowym oraz wszelkie przekazy za granicę powyżej równowartości 15 000 euro.


Korzystną dla polskich przedsiębiorców i obywateli zmianą jest likwidacja obowiązku podawania i dokumentowania tytułu prawnego przy przekazie pieniężnym za granicę oraz rozliczeniu w kraju z nierezydentem, a także przy dokonywaniu przez nierezydentów przekazów gotówkowych za granicę oraz wpłat gotówkowych na własne rachunki bankowe lub rachunki innych nierezydentów (art. 26 upd).


Nowelizacja wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców wykonujących działalność kantorową oraz rezydentów i nierezydentów dokonujących obrotu dewizowego, podlegającego ograniczeniom lub obowiązkom określonym w Prawie dewizowym. Mają oni obowiązek przechowywać dokumenty związane z tą działalnością lub tymi czynnościami na potrzeby kontroli skarbowej oraz kontroli wykonywanej przez Prezesa NBP. Dokumenty należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonywali działalność kantorową lub dokonali danej czynności obrotu dewizowego (art. 32a upd).


WAŻNE!

Prowadzący kantor powinni przechowywać związane ze swą czynnością dokumenty przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonywali działalność kantorową.


Polscy przedsiębiorcy będą mieli także obowiązek przekazywania na żądanie banków pośredniczących w obrocie dewizowym informacji o obrocie dewizowym (art. 32 upd). Dotychczas obowiązek ten pojawiał się jedynie przy obrocie dewizowym z zagranicą. Dla dokonujących obrotu dewizowego na dużą skalę może to oznaczać więcej kłopotliwej sprawozdawczości.


Konsekwencją zmian dokonanych w Prawie dewizowym było usunięcie szeregu wykroczeń i przestępstw z Kodeksu karnego skarbowego. W tabeli wymieniono czyny, za które przedsiębiorcy nie będą już karani.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

l
ustawa z 26 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo dewizowe oraz innych ustaw - Dz.U. Nr 61, poz. 410


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK