| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

Wyżej wspomniane dopłaty do zamiany wynikają z faktu, że cena metra kwadratowego małego mieszkania jest wyższa od ceny dużego lokalu, ale łączna powierzchnia M1 i M2 jest większa niż powierzchnia M3. W czterech badanych miastach kawalerka ma powierzchnię przeszło 35 m kw., w przypadku lokali dwupokojowych jest to 50 m kw. Z drugiej strony przeciętne M3 ma blisko 70 m kw., a więc ponad 15 m kw. mniej niż suma powierzchni M1 i M2.

Mniej realną, acz alternatywną formą zamiany mieszkania trzypokojowego na mniejsze jest zakup dwóch kawalerek. W takim wypadku w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu przeciętna dopłata nie przekroczyłaby znacznie 30 tys. zł. Większym budżetem musieliby dysponować mieszkańcy Krakowa i Wrocławia, gdzie taka operacja kosztowałaby odpowiednio 54 i 71 tys. zł, już po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych.

Aby ograniczyć koszty zamiany M3 na M1 i M2 dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzka do tańszej dzielnicy. Każda z dzielnic ma jednak specyficzną strukturę zabudowy. Aby więc ograniczyć wpływ różnych standardów budownictwa na wynik, do porównań wybrano tylko jeden segment rynku, mieszkania wybudowane w ostatniej dekadzie.

W Poznaniu zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby przynieść 24 tys. zł wolnych środków. Kwota ta byłaby zbliżona do ceny podstawowej wersji nowego Citroena C1, Fiata Pandy i Hyundaia i10. Klucz stanowi przeprowadzka ze ścisłego Centrum miasta do kawalerki i mieszkania dwupokojowego na Jeżycach. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego w centrum w Poznaniu opiewa na 597 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na Jeżycach, należałoby posiadać około 556 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł.

W Warszawie zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby przynieść 15 tys. zł wolnych środków. Kluczem do tego byłaby jednak przeprowadzka z M3 na Mokotowie do kawalerki i mieszkania dwupokojowego na Ursynowie. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Mokotowie przekracza 1 mln zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na Ursynowie, należałoby posiadać 961 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 27 tys. zł.

We Wrocławiu zamiana mieszkania trzypokojowego na dwa mniejsze mogłaby kosztować 25 tys. zł. Kluczem do tego byłaby przeprowadzka z M3 w dzielnicy Krzyki do kawalerki i mieszkania dwupokojowego w dzielnicy Fabryczna. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Krzykach opiewa we Wrocławiu na blisko 563 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 w Fabrycznej, należałoby zapłacić 570 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 17 tys. zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK