REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Płać niższe rachunki wykorzystując naturalne źródła dzięki pozytywnej energii geotermalnej

Judyta Boroń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli ktoś mówi o pozytywnej energii wyobrażamy sobie przeważnie: feng shui, dobrą aurę, harmonię, pozytywny wpływ, energię nieuchwytną i niemierzalną. Czy zatem ma sens z ekonomicznego punktu widzenia stwierdzenie, że pozytywna energia sprawi, że będziemy płacić mniejsze rachunki?

REKLAMA

Jak najbardziej tak. Pozytywna energia, czyli energia geotermalna z wnętrza ziemi może być darmowym źródłem energii. Darmowym w eksploatacji, ale niestety najpierw trzeba zapłacić za to żeby do niej dotrzeć. Potrzebny jest do tego celu system rur połączonych z kolektorem i pompa ciepła, czyli urządzenie, które przesyła energię cieplną gruntu i oddaje ją instalacji we wnętrzu domu. Wymienniki ciepła, które czerpią energię z wnętrza ziemi to zestaw rur o długości około 4 km i średnicy 10 cm które są zakopane na głębokości między 1,5 a 2,0m.

REKLAMA

Pompy ciepła to innowacyjna, ale konkurencyjna technologia dla tradycyjnych źródeł ciepła takich jak kominki, piece gazowe, kotły czy piece akumulacyjne. Warto zainwestować w pompy ciepła, ponieważ gwarantują całkowitą niezależność użytkownikowi. Źródło ciepła jest całkowicie darmowe i niewyczerpywalne, ani za naszego życia ani za życia kilku następnych pokoleń. Niskie koszty eksploatacji są gwarantowane, ale tylko, jeśli odpowiednio dobierzemy pod względem technicznym pompę. Rodzaj pompy warunkuje cenę i funkcjonalność. Cały projekt należy dobrze zaplanować nie pomijając żadnego etapu. Najlepiej, skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w stosowaniu tego typu technologii.

REKLAMA

Ważne jest odpowiednie rozpoznanie gruntu, poziomu wód gruntowych, przekroju geologicznego w najbliższym sąsiedztwie i dostosowanie instalacji do otoczenia. Wydajność instalacji należy dostosować do warunków geologicznych oraz do rozmiaru zapotrzebowania domu w energię cieplną. Przeanalizowanie tych wszystkich zmiennych pozwoli na optymalne dopasowanie rozwiązania do naszych potrzeb.

Pozytywna ekologiczna energia jest niezwykle popularna w Skandynawii. W Norwegii, w co drugim domu wykorzystywana jest energia z wnętrza ziemi, podobnie na Islandii. Technologia ta jest popularna także w Stanach Zjednoczonych. Koszty instalacji są wysokie w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych, jednorazowo przy przeciętnym domu nieprzekaraczającym 150 m2 trzeba wydać około 35 tysięcy zł. Dużo, ale potem nie płacimy już nic, jesteśmy niezależni, nasz budżet odpoczywa i mamy tą cudowną świadomość, że jesteśmy ekologiczni. Koszty znacznie spadną, jeśli przekonamy sąsiadów żeby przyłączyli się do inwestycji.

Ekologia jest promowana przez Unię Europejską, w związku z tym systemy oparte na naturalnych źródłach energii są niżej opodatkowane niż technologie tradycyjne. W warunkach polskich niewyczerpywane i odnawialne źródła energii to ciągle ekstrawagancja dla zamożnych. Jest to stereotyp, który im szybciej złamiemy tym lepiej dla naszych finansów. Prawdą jest, że początkowe nakłady inwestycyjne są bardzo wysokie, ale innowacyjne rozwiązania zawsze są w pierwszym etapie swojego istnienia kosztowne. Nie mam wątpliwości, że w bliskiej przyszłości energia odnawialna będzie równie popularna tak jak obecnie tradycyjna- głównie z tego powodu, że Unia wspiera pionierów w tej dziedzinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na terenie naszego kraju ponad 80% obszarów spełnia warunki, które umożliwiają eksploatowanie energii geotermalnej, co napawa optymizmem. Życzę wszystkim, którzy dotrwali do końca tego artykułu, aby byli otwarci na nowe niekonwencjonalne rozwiązania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA