| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

W rozliczeniu podatkowym można skorzystać z ulgi internetowej. Polega ona na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł. Jak i ile możesz odliczyć sobie za Internet od podatku?

Z ulgi podatkowej za Internet możesz skorzystać jeżeli rozliczasz się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) albo w przypadku, gdy rozliczasz się na podstawie PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany). Musisz jednak spełniać określone w przepisach warunki (art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych): musisz w ciągu roku podatkowego ponieść wydatek z tytułu użytkowania Internetu i musi być to udokumentowane fakturą VAT (tylko faktury zapłacone potwierdzone dowodami wpłaty), użytkowanie Internetu musi odbywać się w lokalu będącym twoim miejscem zamieszkania i i co najważniejsze - kwota podlegająca odliczeniu nie może przekraczać 760 zł  (jeżeli koszty przekroczą tę kwotę np. wyniosą 900 zł, w zeznaniu podatkowym wpisujesz tylko 760 zł, jeśli mniej, np. 500 zł – wpisujesz tyle ile faktycznie zapłaciłeś w ciągu roku, czyli 500 zł).

Ulga na Internet nie przysługuje ci jeśli opłacasz podatek w formie podatku liniowego lub opłacasz kartę podatkową.

Uwaga! Limit roczny 760 zł jest limitem dotyczącym pojedynczego podatnika. Jeżeli z Internetu korzysta w tym samym miejscu więcej osób, limit ten przysługuje każdej z nich odrębnie. Jeżeli rozliczasz się z małżonkiem, każde was ma prawo odliczyć 760 zł. Jednak trzeba pamiętać, aby w fakturze były wymieniony wszystkie osoby, w innym razie ma prawo rozliczyć się tylko ta osoba, na którą wystawiona jest faktura.

Jak się rozliczyć, gdy posiadasz kilaka mieszkań z Internetem? Załóżmy, że posiadasz 2 mieszkania z zainstalowanym łączem internetowym - w jednym mieszkasz na stałe, a dwa wynajmujesz. Odliczyć możesz sobie ulgę za Internet w mieszkaniu, w którym przebywasz na stałe (faktyczne miejsce zamieszkania). W drugim mieszkaniu z ulgi nie skorzystasz, ale tu z odliczenia mogą skorzystać wynajmujący (jest to ich miejsce zamieszkania i mają na to dowód w postaci umowy najmu, na nich także jest wystawiona faktura VAT). Jeżeli wynajmujesz komuś mieszkanie bez umowy najmu i ta osoba korzysta z Internetu (faktury są wystawiane na nią), nikt nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej – ty tu nie mieszkasz i najemca formalnie też nie. Uwaga! Jeśli miejsce zamieszkania różni się od miejsca zameldowania wówczas należy to zgłosić w Urzędzie Skarbowym.

Jak odpisać ulgę za Internet? Wyliczamy ją od dochodu i wykazujemy w ulgowym załączniku PIT/O w polach 21 i 22 (wypełnia się jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie). Następnie przepisujemy kwotę do formularza zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.

Co nie podlega odliczeniu od podatku? Odliczyć można abonament za stałe łącze i dostęp do Internetu. Nie odliczasz natomiast kosztów założenia łącza i urządzeń potrzebnych do korzystania z sieci.

Na fakturze VAT za Internet musi być wyraźnie wskazana kwota, jaką płacisz za Internet. Jeżeli płacisz za pakiet, np. Internet + telewizja + telefon i na fakturze nie ma wyróżnionych opłat za każdą usługę, nie możesz odliczyć sobie Internetu od podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK