| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania ma lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.: wprowadzenia wyższych kwotowych minimalnych wysokości sum gwarancji bankowej (ubezpieczeniowej) i sum gwarancyjnych w umowie ubezpieczenia oraz utrzymania wysokości stawek procentowych zabezpieczeń na obecnie obowiązującym poziomie (np. wcześniej było 20% przychodu, nie mniej niż 67 000 euro, a obecnie jest 20% przychodu, nie mniej niż 250 000 euro – umowy gwarancji lub ubezpieczenia nie będą mogły być zawierane na wysokości niższe od tych kwot).

Wyższa suma gwarancji zwiększy możliwości ubezpieczyciela, który w przypadku upadłości biura podróży będzie mógł zabezpieczyć interesy podróżnych na miejscu i zorganizować powrót do kraju, nie narażając podróżnych na dodatkowe koszty.

Przepisy nowych rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń finansowych biur podróży nie zawierają sankcji za nieprzestrzeganie określonych obowiązków ( delegacja ustawowa zawarta w ustawie o usługach turystycznych nie przewiduje możliwości określenia takich sankcji w aktach wykonawczych). Konsekwencje dotyczące braku wymaganych zabezpieczeń zawarte są w ustawie o usługach turystycznych.

Zmiana rozporządzeń MF wynika z niewypłacalności biur podróży mających miejsce w 2012 r., nie zaś z faktu, że dotychczasowe przepisy były niezgodne z art. 7 dyrektywy nr 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK