REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Giełda: udane rozpoczęcie tygodnia

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Azjatyckie rynki rozpoczęły tydzień wypełniony publikacjami makroekonomicznymi od wyraźnych wzrostów. Największe gospodarki opublikują dane o PKB, Polska o rynku pracy i sprzedaży detalicznej.

W poniedziałek tuż przed rozpoczęciem sesji na GPW Hang Seng zyskiwał na wartości 2,3 proc., a japoński NIKKEI zakończył dzień wzrostem o 2,7 proc.

REKLAMA

W poniedziałek kalendarz danych makroekonomicznych będzie świecił pustkami, ale kolejne dni zrekompensują to z nawiązką. O godz. 14 poznamy najświeższe informacje o koniunkturze gospodarczej w Polsce.

REKLAMA

We wtorek opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej i stopa bezrobocia za styczeń (spodziewany jest wzrost w okolice 13 proc.), a w środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP. Za granicą Niemcy, Wielka Brytania i USA zaprezentują skorygowane dane o wzroście PKB w IV kw. 2009 r., a na kursy walut wpływać będą również odczyty inflacji ze strefy euro oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

W poniedziałek euro rozpoczęło dzień od odrabiania strat względem dolara - rano kurs pary euro-dolar wyniósł o 1,364 USD. Jeszcze chętniej kupowano złotego - euro potaniało do 3,96 PLN, a dolara można było kupić za 2,90 zł.

W tym tygodniu testem wiarygodności dla Grecji, a pośrednio także dla euro, będzie emisja obligacji wycenianych na ok. 3-5 mld euro (ok. 6,7 mld USD).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Premier George Papandreou stwierdził, że Grecja potrzebować będzie pomocy, aby uzyskać porównywalne warunki cenowe do innych europejskich państw, ponieważ premia za ryzyko utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie uniemożliwia szybką restrukturyzację państwowych finansów.

Tylko w tym roku Grecja planuje emisję lub rolowanie długu wartego 53 mld euro, tj. ok. 5 proc. wartości PKB tego kraju, z czego 20 mld euro przypada na kwiecień i maj.

Sądząc po stanowisku krajów rozdających karty w strefie euro bezpośrednie wsparcie finansowe raczej nie wchodzi w grę w innej formie niż za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zanim, o ile w ogóle, dojdzie to do skutku trzeba się liczyć z coraz częstszymi paraliżami europejskiej gospodarki z powodu strajków różnych grup społecznych.

Do rolników i pracowników greckiej budżetówki w tym tygodniu dołączą pracownicy linii lotniczych Lufthansa.

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA