| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe przepisy o KRS zostały zaakceptowane przez Komisję Sprawiedliwości Sejmu RP

Nowe przepisy o KRS zostały zaakceptowane przez Komisję Sprawiedliwości Sejmu RP

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednogłośnie przyjęła projekt zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Przygotowana przez MG ustawa reguluje zasady wpisu do KRS, w kontekście reaktywacji przedwojennych spółek. Projekt został przyjęty w pierwszym czytaniu, 17 lutego br.

Propozycje nowych przepisów przedstawił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. – Nasz projekt ma przede wszystkim uporządkować zasady wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego i zagwarantować pewność obrotu gospodarczego - podkreślił.

Dodał, że zmiany w przepisach są związane z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym. – Najlepszym przykładem jest sprawa spółki Giesche. W 2005 r. legitymując się akcjami na okaziciela, wnioskodawcy wznowili jej działalność, a następnie zaczęli występować z roszczeniami do miasta Katowice i Ministerstwa Gospodarki – powiedział.

Zmiany w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym” ograniczą możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Projekt ustawy został również pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Gospodarki.

MG/IN

Zobacz także: Spółki.wieszjak.pl

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »