| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe przepisy o KRS zostały zaakceptowane przez Komisję Sprawiedliwości Sejmu RP

Nowe przepisy o KRS zostały zaakceptowane przez Komisję Sprawiedliwości Sejmu RP

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednogłośnie przyjęła projekt zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Przygotowana przez MG ustawa reguluje zasady wpisu do KRS, w kontekście reaktywacji przedwojennych spółek. Projekt został przyjęty w pierwszym czytaniu, 17 lutego br.

Propozycje nowych przepisów przedstawił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. – Nasz projekt ma przede wszystkim uporządkować zasady wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego i zagwarantować pewność obrotu gospodarczego - podkreślił.

Dodał, że zmiany w przepisach są związane z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym. – Najlepszym przykładem jest sprawa spółki Giesche. W 2005 r. legitymując się akcjami na okaziciela, wnioskodawcy wznowili jej działalność, a następnie zaczęli występować z roszczeniami do miasta Katowice i Ministerstwa Gospodarki – powiedział.

Zmiany w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym” ograniczą możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Projekt ustawy został również pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Gospodarki.

MG/IN

Zobacz także: Spółki.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK