| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Niższa podaż pieniądza w styczniu

Niższa podaż pieniądza w styczniu

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

W styczniu podaż pieniądza M3 była niższa niż przed miesiącem o 1,4 proc. – wynika ze wstępnych danych o podaży pieniądza opublikowanych przez NBP 12 lutego.

– Obserwacje z wielu lat wskazują, że ograniczenie ekspansji monetarnej w styczniu jest zjawiskiem typowym, choć wyjątkowe były dwa poprzednie lata, gdy przeciwdziałano zjawiskom kryzysowym – mówi Andrzej Matusiak, naczelnik Wydziału Statystyki Pieniężnej i Bankowej w Departamencie Statystyki NBP.

W styczniu tego roku więcej pieniędzy – choć niewiele więcej – pojawiło się tylko w gospodarstwach domowych. Ich depozyty zwiększyły się o 1,1 proc. w stosunku do grudnia (wolniej niż zwykle) i były o ok. 13 proc. wyższe niż przed rokiem.

Również nieznacznie, bo o 0,5 proc. wzrosła od grudnia wartość kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe. To dynamika najniższa od pięciu lat. W porównaniu ze styczniem poprzedniego roku zadłużenie Polaków zwiększyło się o 8,7 proc., podczas gdy rok wcześniej ta dynamika sięgała 45,4 proc.

Zanotowany w styczniu spadek oszczędności przedsiębiorstw (o 7 proc.) był w części wynikiem rutynowych operacji rachunkowych dokonywanych zawsze na początku przez finansistów firm, a w innej części rezultatem wycofania z banków pieniędzy pozyskanych przez jedno z wielkich przedsiębiorstw z emisji akcji.

W danych o podaży pieniądza najuważniej śledzone są liczby dotyczące kredytów dla przedsiębiorstw. Ich wzrost potwierdzałby trwałość ożywienia gospodarki. Ale w styczniu zobowiązania firm wobec banków zmniejszyły się o 0,1 proc., choć po wyeliminowaniu wpływu zmian kursu złotego poziom zadłużenia firm w stosunku do grudnia byłby o te 0,1 proc. wyższy. W okresie ostatnich dwunastu miesięcy łączna wartość kredytów dla firm obniżyła się o 5,9 proc. (po wyeliminowaniu różnic kursowych o 3,5 proc.).

W styczniu znacząco (o 14,5 proc.) zmniejszyło się zadłużenie netto instytucji rządowych (dzięki emisji obligacji zagranicznych), jeszcze wyraźniej (aż o 57,2 proc.) spadło zadłużenie funduszy ubezpieczeń społecznych, gdyż ZUS spłacił część kredytów bankowych pieniędzmi otrzymanymi w końcu ub. roku z budżetu państwa.

NBP/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK