| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > NBP: wzrost rezerw dewizowych

NBP: wzrost rezerw dewizowych

W styczniu rezerwy dewizowe Polski wyniosły niemal 61 mld euro i były większe o ok. 5,7 mld euro niż przed miesiącem i o ok. 15 mld euro niż rok temu.

Z danych opublikowanych 5 lutego na stronie www.nbp.pl wynika, że z kolei w przeliczeniu na walutę USA rezerwy osiągnęły w końcu stycznia poziom blisko 86 mld dolarów (wobec ok. 79,5 mld miesiąc wcześniej).

Na tak znaczący przyrost rezerw dewizowych naszego kraju w pierwszym miesiącu 2010 roku złożyła się m.in. niedawna, zagraniczna emisja polskich obligacji skarbowych (blisko 3 mld euro), ale także operacje repo NBP z bankami zagranicznymi oraz wzrost dochodów NBP.

– Wysoki poziom rezerw dewizowych umacnia wiarygodność finansową kraju, jest ważnym elementem dokonywanej przez agencje ratingowe i inwestorów oceny bezpieczeństwa makroekonomicznego państwa. Lepsze oceny danego kraju sprzyjają obniżeniu oprocentowania pożyczek zagranicznych zaciąganych tak przez nasze państwo jak i przez prywatne firmy oraz sprzyjają napływowi kapitału zagranicznego – mówi Donald Malicki, dyrektor Departamentu Operacji Zagranicznych NBP.

Ten departament zajmuje się zarządzaniem rezerwami dewizowymi Polski. Dąży do maksymalizacji dochodowości rezerw, jednak przy zapewnieniu ich pełnego bezpieczeństwa oraz płynności inwestowanych środków. Warto przypomnieć, że w trakcie trwającego od drugiej połowy 2008 roku globalnego kryzysu, polskie rezerwy przez cały czas wyraźnie rosły, a ich dochodowość była wyższa niż w okresach wcześniejszych.

Wyższa w minionych dwóch latach dochodowość rezerw była m.in. efektem reformy systemu zarządzania rezerwami przez NBP. Udoskonalono modele szacowania ryzyka inwestycyjnego (zajmuje się tym osobny Departament Ryzyka Finansowego), w ślad za tym następowała dywersyfikacja struktury walutowej rezerw. Obok tradycyjnych inwestycji na rynkach dolarowych, euro i funta brytyjskiego NBP zaczął lokować rezerwy także w dolarach australijskich czy koronach norweskich.

Kilka procent rezerw dewizowych – ostatnio na kwotę nieco ponad 2,5 mld euro – utrzymywanych jest w złocie, którego część spoczywa w skarbcu NBP, ale zdecydowana większość w skarbcach za granicą.

NBP/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wykres wzrost
wykres wzrost

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK