| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Trwają rozmowy na temat bezpieczeństwa na terenie PKP

Trwają rozmowy na temat bezpieczeństwa na terenie PKP

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) odbyło się spotkanie podsekretarza stanu Adama Rapackiego z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei (SOK).

Tematem spotkania były propozycje zmian dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na terenie należącym do PKP (m.in. budynki, tory, pociągi, perony). Projekt rządowy, który jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, zakłada włączenie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na kolei, nie zastrzeżonych do kompetencji zarządów i przewoźników kolejowych, do obowiązków Policji.

Natomiast w projekcie poselskim zaproponowano utworzenie Straży Kolejowej, która będzie odrębną państwową umundurowaną formacją.

Związkowcy przedstawili swoje stanowisko i zgłosili propozycje rozpoczęcia debaty nad możliwością przyznania funkcjonariuszom SOK dodatkowych uprawnień, co w ich ocenie spowodowałoby odciążenie Policji. Chcą także, aby w przypadku wchłonięcia Straży Ochrony Kolei przez Policję określić przelicznik, zgodnie z którym okres wypracowany w Straży będzie się liczył jako lata pracy w Policji.

Minister Adam Rapacki powiedział, że Straż Ochrony Kolei ze względu na powierzone zadania pełni bardzo ważną rolę w systemie ochrony bezpieczeństwa publicznego. Zapewnił także, że strona rządowa gotowa jest do dalszych rozmów i negocjacji nad kształtem formacji, a o ostatecznych rozstrzygnięciach zadecyduje Parlament.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca Komendanta Głównego Policji gen. Waldemar Jarczewski, zastępca Komendanta Głównego SOK Józef Zajkowski oraz naczelnik Wydziału Nadzoru i Koordynacji Służb Porządku Publicznego Andrzej Sprycha.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym SOK znajduje się w strukturze organizacyjnej PKP Polskich Linii Kolejowych Spółki Akcyjnej (będącej zarządcą infrastruktury kolejowej).

MSWiA/IN

Zobacz także: Bezpieczna podróż Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK