| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Coraz więcej firm osiąga zyski z eksportu

Coraz więcej firm osiąga zyski z eksportu

W IV kw. 2009 roku odnotowano wzrost aktywności eksportowej sektora przedsiębiorstw wraz ze wzmocnieniem oczekiwań odnośnie dalszej poprawy w I kw. br. – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczącego kondycji polskich firm.

Skala eksportu pozostaje jednak wciąż poniżej swoich wartości przeciętnych, a sytuacja eksporterów, mimo wyraźnej poprawy, wciąż jest gorsza niż sytuacja przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym.

NBP zaznacza także, że utrzymała się wysoka opłacalność sprzedaży zagranicznej (zwłaszcza jeśli chodzi o eksport rozliczany w euro).

Podobnie, wysoki pozostał również odsetek przedsiębiorstw, które osiągają zyski z eksportu. Większość eksporterów, co prawda, zanotowała spadek poziomu marż eksportowych, a bariera kursu walutowego powiększyła się, niemniej skala problemów z uzyskaniem pełnej opłacalności ze sprzedaży zagranicznej pozostała znacznie poniżej swoich wartości przeciętnych.

Odsetek przedsiębiorstw zamierzających rozpocząć nowe inwestycje w 2010 roku jest tylko nieznacznie wyższy niż w 2009 roku, a przy tym wyraźnie niższy niż w latach 2007-2008.

Nie tylko mniej przedsiębiorstw niż w okresie boomu gospodarczego planuje nowe inwestycje, ale również będą one mniejsze co do skali. Ich celem jest obecnie
częściej remont lub wymiana składników majątku niż rozbudowa potencjału wytwórczego firmy.

Wynika to z niepewnych w ocenie przedsiębiorstw perspektyw poprawy koniunktury oraz relatywnie niskiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych.

Z kolei pozytywnym sygnałem jest dalszy spadek liczby rezygnacji z dokończenia realizowanych już projektów. Niską aktywność inwestycyjną obserwuje się zwłaszcza w sektorze MSP, a wśród sekcji - w handlu i budownictwie.

NBP/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK