| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek obrotów firm faktoringowych

Spadek obrotów firm faktoringowych

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły w 2009 roku wartość nieco ponad 30 mld zł. Oznacza to spadek o 8,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie, dzięki rekordowemu rozwojowi rynku w 2008 roku firmy PZF odnotowały wzrost obrotów o prawie 60 proc. na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Zahamowanie wzrostu obrotów firm PZF w 2009 roku nastąpiło głównie wskutek spowolnienia gospodarczego oraz zmiany polityki ubezpieczyli w reasekuracji należności obsługiwanych w faktoringu pełnym.

Na spadek obrotów faktoringu wpłynęło osłabienie koniunktury w branżach gospodarki, które najchętniej korzystają z tej formy finansowania: w dystrybucji stali, akcesoriów i części zamiennych do samochodów oraz meblarskiej.

Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z firmami faktoringowymi wycofały się z zabezpieczenia transakcji faktoringowych o podwyższonym poziomie ryzyka, co wpłynęło na ograniczenie dostępności faktoringu pełnego.

W 2009 roku po raz pierwszy większość (51 proc.) portfela firm PZF stanowił faktoring pełny, w którym faktor przejmuje od klienta ryzyko braku zapłaty.

Dynamiczny wzrost popularności tej usługi, z której w 2007 roku korzystało zaledwie 29 proc. klientów, wynika m.in. z większego ryzyka nieuregulowania płatności przez przedsiębiorstwa w trudniejszym otoczeniu rynkowym.

Rok 2009 przyniósł również większe zainteresowanie faktoringiem eksportowym (23 proc. obrotów PZF), gdzie faktor finansuje faktury wystawione zagranicznym odbiorcom.

W zeszłym roku nastąpiły zmiany w pozycjach rynkowych największych firm faktoringowych należących do PZF. Liderem rynku po czterech kwartałach 2009 roku pozostaje ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30,74 proc.

Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring z udziałem 16,45 proc. Na trzecim miejscu znalazła się po raz pierwszy firma Coface Poland Factoring z 14,5 proc. udziałem w rynku, wyprzedzając tym samym firmę Polfactor (13,75 proc).

PZF/IN

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK