| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek obrotów firm faktoringowych

Spadek obrotów firm faktoringowych

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły w 2009 roku wartość nieco ponad 30 mld zł. Oznacza to spadek o 8,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie, dzięki rekordowemu rozwojowi rynku w 2008 roku firmy PZF odnotowały wzrost obrotów o prawie 60 proc. na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Zahamowanie wzrostu obrotów firm PZF w 2009 roku nastąpiło głównie wskutek spowolnienia gospodarczego oraz zmiany polityki ubezpieczyli w reasekuracji należności obsługiwanych w faktoringu pełnym.

Na spadek obrotów faktoringu wpłynęło osłabienie koniunktury w branżach gospodarki, które najchętniej korzystają z tej formy finansowania: w dystrybucji stali, akcesoriów i części zamiennych do samochodów oraz meblarskiej.

Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z firmami faktoringowymi wycofały się z zabezpieczenia transakcji faktoringowych o podwyższonym poziomie ryzyka, co wpłynęło na ograniczenie dostępności faktoringu pełnego.

W 2009 roku po raz pierwszy większość (51 proc.) portfela firm PZF stanowił faktoring pełny, w którym faktor przejmuje od klienta ryzyko braku zapłaty.

Dynamiczny wzrost popularności tej usługi, z której w 2007 roku korzystało zaledwie 29 proc. klientów, wynika m.in. z większego ryzyka nieuregulowania płatności przez przedsiębiorstwa w trudniejszym otoczeniu rynkowym.

Rok 2009 przyniósł również większe zainteresowanie faktoringiem eksportowym (23 proc. obrotów PZF), gdzie faktor finansuje faktury wystawione zagranicznym odbiorcom.

W zeszłym roku nastąpiły zmiany w pozycjach rynkowych największych firm faktoringowych należących do PZF. Liderem rynku po czterech kwartałach 2009 roku pozostaje ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30,74 proc.

Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring z udziałem 16,45 proc. Na trzecim miejscu znalazła się po raz pierwszy firma Coface Poland Factoring z 14,5 proc. udziałem w rynku, wyprzedzając tym samym firmę Polfactor (13,75 proc).

PZF/IN

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK