| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZUS: Polacy masowo składają wnioski przez Internet

ZUS: Polacy masowo składają wnioski przez Internet

Już blisko 50 tys. wniosków do ZUS złożyli Polacy za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. Popularność uruchomionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych e-urzędu rośnie w bardzo szybkim tempie – poinformował ZUS.

Niecały rok wystarczył aby liczba złożonych przez Internet wniosków wzrosła aż o ponad 30 tys. Do maja ubiegłego roku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wpłynęło niecałe 17 tys. wniosków, teraz ich liczba przekroczyła już 48 tys.

Elektroniczny Urząd Podawczy to jeden z pierwszych uruchomionych w naszym kraju przez instytucję administracji publicznej e-urząd. Dostępny jest już od maja 2007 roku na portalu ZUS.

Dzięki niemu, bez konieczności odwiedzania placówki ZUS można złożyć m.in. wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ), wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS), czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW).

Dodatkowo, za pośrednictwem portalu internetowego można zgłosić reklamacje o stanie konta ubezpieczonego (ZUS-ERU), czy też zapotrzebowanie na program Płatnik (ZUS-EWP).

Do złożenia wniosku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wymagany jest dostęp do komputera z łączem internetowym oraz zapisany na karcie kryptograficznej kwalifikowany certyfikat (e-podpis) wraz z odpowiednim czytnikiem. Każdy złożony przez Internet wniosek otrzymuje swój unikalny numer, który wnioskodawca otrzymuje w poczcie zwrotnej z ZUS. Za jego pomocą na specjalnej podstronie EUP można monitorować stan zaawansowania własnej sprawy.

Odpowiedzi na poszczególne wnioski wydawane są w formie, jakiej życzy sobie sam zainteresowany: pocztą elektroniczną, bądź jako tradycyjna "papierowa" korespondencja. Wyjątek stanowi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które wydawane jest jedynie w formie papierowej.

Pośród dotychczas złożonych wniosków najwięcej dotyczy udostępnienia danych ze zbiorów ZUS (formularz ZUS-EKS) - 24202. Niewiele mniej, bo 21,444 tys. wpłynęło wniosków o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Ponadto, ponad 1,6 tys. przedsiębiorców wystąpiło drogą elektroniczną o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek.

ZUS/IN

Zobacz także: ZUS.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK