| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja problemem dla nowej RPP

Inflacja problemem dla nowej RPP

Choć od długiego czasu dane o inflacji nie przyciągają szczególnej uwagi, to w niedługim czasie może się to zacząć zmieniać – informuje Home Broker, doradca na rynku nieruchomości.

Z jednej strony, poglądy odchodzących członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie będą musiały być podzielane przez nowo-wybierane osoby. Z drugiej strony, kwestie związane z polityką pieniężną są jednym z kluczowych tematów gospodarczych w 2010 roku.

W tym kontekście publikowane dane o grudniowej inflacji w Polsce nabierają szczególnego znaczenia. Spodziewany jest wzrost rocznej zmiany cen dóbr konsumpcyjnych do 3,6 proc. z 3,3 proc. w listopadzie. Takie szacunki mają nie tylko ekonomiści, ale też Ministerstwo Finansów.

Tym samym po kilku miesiącach pozostawania inflacji poniżej górnego pułapu celu inflacyjnego (3,5 proc.) znów zostanie on przekroczony. Utrzymujące się wysokie tempo wzrostu cen w gospodarce zmniejsza atrakcyjność lokat bankowych, które po odjęciu podatku oraz inflacji realnie dają symboliczne zyski.

Przy przeciętnym oprocentowaniu 12-miesięcznej lokaty na poziomie 5 proc. zostaje nam zaledwie 0,4 proc. realnego zysku. Jednocześnie spora inflacja rzutuje na wielkość realnych dochodów.

Przy obecnej ich dynamice z ledwością pozwala na utrzymanie ich wartości. To zaś oznacza trudności z tym, by wydatki gospodarstw domowych były kołem zamachowym ożywienia gospodarczego. Trzeba tu raczej liczyć na popyt zewnętrzny oraz poprawę w zakresie inwestycji przedsiębiorstw.

Home Broker/IN

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK