| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny najmu wzrosły w grudniu o 3,3 proc.

Ceny najmu wzrosły w grudniu o 3,3 proc.

Zmiana cen związanych z mieszkaniem wywiera coraz mniejszy wpływ na inflację. W grudniu o 3, 3 proc. wzrosły opłaty za wynajem mieszkań.

Do 0,9% w strefie euro i do 2,8% w Stanach Zjednoczonych według prognoz analityków podniosła się inflacja w grudniu. Oznaczać to będzie przyspieszenie inflacji o odpowiednio 0,4 pkt proc. i 1 pkt proc. Taka sytuacja to jednak w największym stopniu efekt zmiany cen paliw. Inflacja bazowa ma pozostać praktycznie niezmieniona. W strefie euro pozostać na poziomie 1%, w USA podnieść się do 1,8%.

Zobacz też: Straty na lokatach bankowych

Wpływ zwyżki w skali roku cen paliw widać też w przypadku naszej inflacji. O ile w całym 2009 r. potaniały one 6,9%, to w samym grudniu poszły w górę o 12,3%.
Maleje natomiast dynamika cen związanych z mieszkaniem, choć w dalszym ciągu pozostaje wyższa od ogólnej inflacji. W całym 2009 r. ten rodzaj cen wzrósł o 7,2%, a w grudniu o 4,9%. Duży wpływ na wysokie tempo wzrostu cen mają nośniki energii. Te w całym minionym roku podrożały o przeszło 10%, ale w grudniu tempo wzrostu spadło do 5,8%. Warto odnotować 3,3-proc. wzrost opłat za wynajem mieszkań. Stabilna jest natomiast sytuacja w zakresie cen związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu grudniowy wzrost cen o 2,1% był symbolicznie większy od zanotowanego w 2009 r. Ta grupa cen jest dużo bardziej wrażliwa na wahania koniunktury gospodarczej.

Zobacz też serwis: Najem

Dla naszych rynków finansowych istotna będzie publikacja danych o listopadowym bilansie handlowym i płatniczym. Spodziewane jest utrzymanie się deficytów na zbliżonym poziomie do październikowego. Deficyt handlowy ma minimalnie spaść, do 880 mln euro, płatniczy obniżyć się nieco bardziej, do 913 mln euro. Szczególnie istotny będzie deficyt handlowy, którego poprawa w poprzednich kwartałach wspierała wzrost naszego PKB.

Wskaźniki makro

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK