| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polacy lepiej posługują się Internetem

Polacy lepiej posługują się Internetem

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podaje, że posiadanie dostępu do Internetu niekoniecznie oznacza korzystanie z niego. Do wykorzystania wiedzy i usług oferowanych w sieci, po pierwsze potrzebna jest świadomość ich istnienia oraz wynikających z nich korzyści, a po drugie niezbędne są odpowiednie kompetencje.

W 2007 roku 20 proc. mieszkańców Polski w wieku 16-74 lat prezentowało średni poziom umiejętności obsługi komputera, tzn. potrafiło wykonać 3 lub 4 spośród 6 wyżej wymienionych działań, zaś 12 proc. – poziom wysoki, czyli umiało wykonać 5-6 ww. czynności. O ile w pierwszym przypadku Polsce brakowało niewiele do średniej unijnej (24 proc.), to w drugim osiągnęliśmy zaledwie połowę średniego poziomu dla 27 krajów UE (23 proc.).

Co najmniej jedna trzecia populacji w wieku 16-74 lat w Luksemburgu, Norwegii, Islandii, Danii i Austrii potrafi wykonać pięć lub sześć czynności związanych z obsługą komputera. Polska z 12 proc. ma w tym zakresie do nadrobienia bardzo duży dystans w stosunku do czołówki krajów europejskich.

Resort zaznacza, że różnice pomiędzy grupami społecznymi w odsetkach osób potrafiących wykonać określone czynności w zakresie obsługi komputera rosną wraz ze stopniem trudności operacji.

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera. Średni poziom kompetencji internetowych prezentuje 19 proc. Polaków przy średniej unijnej 23 proc., natomiast wysokie umiejętności w tym zakresie (umiejętność wykonania 5 lub 6 czynności wymienionych w powyższej tabeli) posiada 7 proc., co jest wynikiem tylko o jeden punkt procentowy słabszym od średniej dla 27 państw unijnych.

MSWiA/IN

Zobacz także: Internet.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

lenovo thin pc
lenovo thin pc

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK