| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szefowie europejskich firm optymistycznie powitają nowy rok

Szefowie europejskich firm optymistycznie powitają nowy rok

Kadra zarządzająca w Europie Środkowej wykazuje się coraz większym optymizmem. W poprawę koniunktury gospodarczej najbardziej wierzą przedstawiciele czeskich firm.

Ponad dwie piąte (40,1 proc.) uważa, że ogólna sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie. A największy wzrost optymizmu zanotowały Czechy, gdzie dwie piąte (43,3 proc.) ankietowanych jest obecnie przekonana o poprawie sytuacji – wynika z z badania optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej przeprowadzonego przez firmę Deloitte w ramach drugiej edycji Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Z największym pesymizmem perspektywy gospodarcze na najbliższe sześć miesięcy ocenia Chorwacja, w której ponad dwie trzecie ankietowanych (66,7 proc.) uważa, że sytuacja ulegnie pogorszeniu. Jest to jednak zdecydowana poprawa w porównaniu z 89,7 proc. ankietowanych, którzy wyrażali taką opinię we wrześniu.

Nowa fala optymizmu pojawiła się w kwestii inwestycji. Zdaniem kadry kierowniczej kredyty stały się bardziej dostępne, a firmy chętniej zwiększają plany wydatków na dobra inwestycyjne na najbliższe 12 miesięcy. W produkcji, trzy czwarte (74,5 proc.) respondentów uważa kredyt za dostępny w porównaniu z niecałą połową (48,4%) takich opinii we wrześniu.

Niemal 70 proc. wszystkich ankietowanych uważa obecnie, że kredyty dla ich przedsiębiorstw są dostępne, co oznacza wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z ostatnim badaniem (57,9 proc.).

Z dużą pewnością można stwierdzić, że wydatki na dobra inwestycyjne wzrosną, co jest dobrą wiadomością dla rozwoju firm i całej gospodarki. 30 proc. respondentów przewiduje zwiększenie wydatków na dobra inwestycyjne w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w porównaniu z 18,5 proc. w poprzednim badaniu.

Oczekiwania, że dochody ze sprzedaży wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy również stały się bardziej powszechne. Większość respondentów (53,1 proc.) uważa, że wielkość sprzedaży wzrośnie, w porównaniu z 45,3 proc. o takim zdaniu we wrześniu.

Deloitte/IN 

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK