| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szefowie europejskich firm optymistycznie powitają nowy rok

Szefowie europejskich firm optymistycznie powitają nowy rok

Kadra zarządzająca w Europie Środkowej wykazuje się coraz większym optymizmem. W poprawę koniunktury gospodarczej najbardziej wierzą przedstawiciele czeskich firm.

Ponad dwie piąte (40,1 proc.) uważa, że ogólna sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie. A największy wzrost optymizmu zanotowały Czechy, gdzie dwie piąte (43,3 proc.) ankietowanych jest obecnie przekonana o poprawie sytuacji – wynika z z badania optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej przeprowadzonego przez firmę Deloitte w ramach drugiej edycji Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Z największym pesymizmem perspektywy gospodarcze na najbliższe sześć miesięcy ocenia Chorwacja, w której ponad dwie trzecie ankietowanych (66,7 proc.) uważa, że sytuacja ulegnie pogorszeniu. Jest to jednak zdecydowana poprawa w porównaniu z 89,7 proc. ankietowanych, którzy wyrażali taką opinię we wrześniu.

Nowa fala optymizmu pojawiła się w kwestii inwestycji. Zdaniem kadry kierowniczej kredyty stały się bardziej dostępne, a firmy chętniej zwiększają plany wydatków na dobra inwestycyjne na najbliższe 12 miesięcy. W produkcji, trzy czwarte (74,5 proc.) respondentów uważa kredyt za dostępny w porównaniu z niecałą połową (48,4%) takich opinii we wrześniu.

Niemal 70 proc. wszystkich ankietowanych uważa obecnie, że kredyty dla ich przedsiębiorstw są dostępne, co oznacza wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z ostatnim badaniem (57,9 proc.).

Z dużą pewnością można stwierdzić, że wydatki na dobra inwestycyjne wzrosną, co jest dobrą wiadomością dla rozwoju firm i całej gospodarki. 30 proc. respondentów przewiduje zwiększenie wydatków na dobra inwestycyjne w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w porównaniu z 18,5 proc. w poprzednim badaniu.

Oczekiwania, że dochody ze sprzedaży wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy również stały się bardziej powszechne. Większość respondentów (53,1 proc.) uważa, że wielkość sprzedaży wzrośnie, w porównaniu z 45,3 proc. o takim zdaniu we wrześniu.

Deloitte/IN 

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK