| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unijny szczyt w Brukseli zakończony

Unijny szczyt w Brukseli zakończony

- Chcemy być i jesteśmy współodpowiedzialni za działania na rzecz ochrony środowiska w wymiarze globalnym - zaznaczył premier Donald Tusk po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli. Podkreślił jednocześnie, że Polska jest aktywnym uczestnikiem projektu ochrony klimatu, ale musi również uwzględniać swoje realne możliwości.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) podaje, że szef polskiego rządu przypomniał zaangażowanie naszego kraju w walkę ze zmianami klimatycznymi.
- Na własnym podwórku Polska wykonała, jeśli chodzi o redukcję CO2, ale również w innych wymiarach środowiskowych, wysiłek większy niż inne kraje UE, czy inne kraje rozwinięte - powiedział premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, na szczególną sytuację Polski. - Z jednej strony polski wysiłek trzeba ocenić jako bardzo wydajny, a równocześnie Polska jest w specyficznej sytuacji biorąc pod uwagę strukturę przemysłu, szczególnie energetycznego i duży poziom zależności od węgla - zaznaczył Donald Tusk.

Informując o wynikach unijnego szczytu, premier podkreślił znaczące uczestnictwo Polski w finansowaniu pakietu startowego skierowanego na wsparcie państw najuboższych w walce ze zmianami klimatycznymi.

- Polska zadeklarowała, zgodnie ze swoimi możliwościami, równowartość na te trzy lata (2010-2012) do 60 mln euro i przyjęto to z uznaniem. Natomiast biorąc pod uwagę naszą pozycję i dotychczasowe wysiłki ustaliliśmy, że pieniądze te będą pochodziły ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Polska co najmniej do roku 2012 będzie miała prawo sprzedawać te uprawnienia i zakładamy, że 10 proc. z tego co uzyskamy dzięki sprzedaży, będzie przeznaczone właśnie na finansowanie polskiego udziału w pakiecie startowym - poinformował premier.

KPRM/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK