| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gorsza jakość portfela kredytowego banków komercyjnych

Gorsza jakość portfela kredytowego banków komercyjnych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił uwagę bankom o największym udziale w kredytach dla gospodarstw domowych na pogarszającą się jakość ich portfela kredytowego.

UKNF podaje, że okresie styczeń – wrzesień br. portfel kredytów zagrożonych gospodarstw domowych zwiększył się o 52,2 proc. (do 19,7 mld zł), a ich udział w całości portfela wzrósł z 3,5 proc. do 4,9 proc. W największym stopniu obniżyła się jakość kredytów konsumpcyjnych (udział kredytów zagrożonych wzrósł do poziomu
9,4 proc.).

Kierownictwo UKNF omówiło z przedstawicielami banków projekt Rekomendacja T, który jest kontynuacją wcześniejszych działań nadzorczych, tzn. przekazywanych do banków indywidualnych zaleceń. Rekomendacja T ograniczy konkurowanie banków bezpieczeństwem kredytowania oraz wyznaczy dobre praktyki w zakresie rzetelnej oceny zdolności kredytowej.

Na spotkaniu podkreślono wagę oparcia debaty publicznej nad projektem Rekomendacji T o argumenty merytoryczne, z uwzględnieniem wszystkich segmentów sektora bankowego.

Według danych urzędu fundusze własne sektora bankowego zwiększyły się w okresie styczeń – wrzesień br. o 15,1 proc. do 89,3 mld zł. Współczynnik wypłacalności sektora bankowego wynosił na koniec września br. 13,1 proc., podczas gdy na koniec 2008 roku wynosił 11,2 proc. Bufor kapitałowy w sektorze bankowym został zbudowany również dzięki zatrzymaniu zysków za 2008 rok.

Podejście UKNF do polityki dywidendowej banków w 2010 roku będzie miało charakter zindywidualizowany, uwzględniający stopień dopasowania bufora kapitałowego do planów rozwoju.

Przedstawiciele UKNF omówili też politykę inspekcyjną. Przypomniano, że częstotliwość czynności kontrolnych wynika z ponoszonego przez bank ryzyka.

UKNF zmierza do zwiększenia roli inspekcji problemowych ukierunkowanych na obszary zwiększonego ryzyka zidentyfikowane m. in. w toku oceny nadzorczej (BION).

UKNF/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK