| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > System ubezpieczeń społecznych może być tańszy

System ubezpieczeń społecznych może być tańszy

System ubezpieczeń społecznych w Polsce może być znacznie tańszy. Wystarczy zlikwidować wcześniejsze emerytury, które razem z wygasającymi świadczeniami pomostowymi przyczynią się do spadku kosztów systemu z ponad 11 proc. PKB obecnie do 9,72 proc. PKB w 2020 roku – wynika z referatu przygotowanego przez Pawła Strzeleckiego i Grzegorza Kuli z Instytutu Ekonomicznego NBP.

NBP podaje, że od początku lat 90. ubiegłego wieku długość życia wzrosła w Polsce o ok. 5 lat. Powoli pod tym względem zaczynamy doganiać lepiej rozwinięte kraje Unii Europejskiej.

Jednak nadal mieszkańcy krajów Starej Unii żyją od nas przeciętnie cztery lata dłużej. Równocześnie w całej Europie spada liczba nowych narodzin. Jeszcze dwadzieścia lat temu przypadało średnio dwoje dzieci na kobietę, teraz już tylko 1,3.

Wydłużenie życia przy równoczesnym spadku narodzin powoduje wzrost kosztów ubezpieczeń społecznych we wszystkich państwach Unii. U nas łatwo można by te koszty zmniejszyć.

Eksperci NBP zaznaczają, że wystarczy, oprócz w/w likwidacji wcześniejszych emerytur, stworzyć także system zachęt dla osób po 65 roku życia do kontynuowania pracy.

Należy także zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci, bo jednorazowa wypłata becikowego nie rozwiąże problemu starzenia się społeczeństwa.

NBP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK