| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ożywienie w europejskim przemyśle

Ożywienie w europejskim przemyśle

We wrześniu tego roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, w całej Unii Europejskiej liczba nowych zamówień w przemyśle wzrosła o 1,7 proc. po wzroście o 2 proc. w sierpniu – podał Eurostat. W strefie euro miesięczny wskaźnik zamówień w przemyśle zwiększył się o 1,5 proc. po wzroście o 0,6 proc. w sierpniu – podaje Eurostat.

Z kolei w porównaniu z wrześniem 2008 r. liczba nowych zamówień spadła o 16,5 proc. w strefie euro i o 16,4 proc. w UE27.

We wrześniu 2009, w porównaniu z sierpniem tego roku, zamówienia na dobra inwestycyjne wzrosły o 3,7 proc. w strefie euro i o 2,8 proc. w UE27, na nietrwałe dobra konsumpcyjne - odpowiednio o 1,5 i 2 proc., a na trwałe dobra konsumpcyjne - o 1,5 i 1,8 proc. Zapotrzebowanie na produkcję półfabrykatów spadło o 2,1 proc. w strefie euro i 0,2 proc. w całej Unii.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, liczba nowych zamówień dla przemysłu wzrosła w ujęciu miesięcznym w trzynastu, a spadła w ośmiu krajach. Największy wzrost odnotowano w Danii (+43 proc.), Irlandii (+19,7 proc.) i Polsce (+9,7 proc.), a największe spadki w Estonii (-5 proc.), Portugalii (-4,9 proc.) i na Litwie (-4,4 proc.).

W porównaniu z wrześniem 2008 r., liczba nowych zamówień na nietrwałe dobra konsumpcyjne spadła o 4 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE27, na trwałe dobra konsumpcyjne – odpowiednio o 13 i 6,7 proc., na dobra inwestycyjne - o 14,5 i 16,8 proc., a na półfabrykaty – o 22,5 i 20,7 proc.

W ujęciu rocznym ilość nowych zamówień spadła we wszystkich państwach członkowskich, dla których dostępne są dane, z wyjątkiem Danii (+9,6 proc.). Największe spadki odnotowano w Estonii i na Litwie (po -42,4 proc.) oraz na Łotwie i w Finlandii (po -31 proc.), a najniższy spadek we Francji (-5,8 proc.), Irlandii (-11,5 proc.) i Szwecji (-12,9 proc.). W Polsce spadek wyniósł 19,2 proc.

Eurostat/ IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK