| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ożywienie w europejskim przemyśle

Ożywienie w europejskim przemyśle

We wrześniu tego roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, w całej Unii Europejskiej liczba nowych zamówień w przemyśle wzrosła o 1,7 proc. po wzroście o 2 proc. w sierpniu – podał Eurostat. W strefie euro miesięczny wskaźnik zamówień w przemyśle zwiększył się o 1,5 proc. po wzroście o 0,6 proc. w sierpniu – podaje Eurostat.

Z kolei w porównaniu z wrześniem 2008 r. liczba nowych zamówień spadła o 16,5 proc. w strefie euro i o 16,4 proc. w UE27.

We wrześniu 2009, w porównaniu z sierpniem tego roku, zamówienia na dobra inwestycyjne wzrosły o 3,7 proc. w strefie euro i o 2,8 proc. w UE27, na nietrwałe dobra konsumpcyjne - odpowiednio o 1,5 i 2 proc., a na trwałe dobra konsumpcyjne - o 1,5 i 1,8 proc. Zapotrzebowanie na produkcję półfabrykatów spadło o 2,1 proc. w strefie euro i 0,2 proc. w całej Unii.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, liczba nowych zamówień dla przemysłu wzrosła w ujęciu miesięcznym w trzynastu, a spadła w ośmiu krajach. Największy wzrost odnotowano w Danii (+43 proc.), Irlandii (+19,7 proc.) i Polsce (+9,7 proc.), a największe spadki w Estonii (-5 proc.), Portugalii (-4,9 proc.) i na Litwie (-4,4 proc.).

W porównaniu z wrześniem 2008 r., liczba nowych zamówień na nietrwałe dobra konsumpcyjne spadła o 4 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE27, na trwałe dobra konsumpcyjne – odpowiednio o 13 i 6,7 proc., na dobra inwestycyjne - o 14,5 i 16,8 proc., a na półfabrykaty – o 22,5 i 20,7 proc.

W ujęciu rocznym ilość nowych zamówień spadła we wszystkich państwach członkowskich, dla których dostępne są dane, z wyjątkiem Danii (+9,6 proc.). Największe spadki odnotowano w Estonii i na Litwie (po -42,4 proc.) oraz na Łotwie i w Finlandii (po -31 proc.), a najniższy spadek we Francji (-5,8 proc.), Irlandii (-11,5 proc.) i Szwecji (-12,9 proc.). W Polsce spadek wyniósł 19,2 proc.

Eurostat/ IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK