| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > „Złote Veto” szkodzi przedsiębiorczości

„Złote Veto” szkodzi przedsiębiorczości

Ingerencje w uprawnienia właścicielskie wynikające ze struktury własnościowej i przepisów z prawa handlowego są szkodliwe dla polskiej przedsiębiorczości – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy dotyczący tzw. „złotego veta”. Rozwiązanie to umożliwi Ministrowi Skarbu Państwa zgłoszenie sprzeciwu wobec
uchwał podejmowanych przez zarządy spółek z udziałem Skarbu Państwa w kwestiach m.in. takich jak: rozwiązanie spółek czy zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa spółki.

„Złote veto” ma służyć zabezpieczeniu interesu państwa w strategicznych dla gospodarki sektorach – przede wszystkim w energetyce.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich jakiekolwiek ingerencje w wynikające ze struktury własnościowej i przepisów prawa handlowego, uprawnienia właścicielskie są dla polskiej przedsiębiorczości szkodliwe.

KPP dostrzega potrzebę właściwego zabezpieczenia strategicznych interesów naszego kraju w sektorze energetyki. Nie może jednak zaakceptować pomysłu, który pod postacią troski o te interesy, w rzeczywistości służy nałożeniu na jedne z najbardziej dochodowych polskich przedsiębiorstw „kagańca” w postaci instytucji „złotego veta”.

W opinii konfederacji katalog sytuacji, w których do takiej ingerencji Skarbu Państwa mogłoby dojść jest określony zbyt szeroko i nieprecyzyjnie. Budzi to wątpliwości co do rzeczywistych celów tej regulacji.

Podjęcie działań rządu w sprawie „złotego veta” wywołała skarga, jaką złożono do Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu na obowiązującą w Polsce ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego, lub bezpieczeństwa publicznego jako sprzecznej ze swobodą przepływu kapitału i swobodą przedsiębiorczości.

Strona polska, przewidując niekorzystne dla niej orzeczenie, szuka rozwiązania sytuacji zanim dojdzie do wydania wyroku.

KPP/IN 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK