| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > „Złote Veto” szkodzi przedsiębiorczości

„Złote Veto” szkodzi przedsiębiorczości

Ingerencje w uprawnienia właścicielskie wynikające ze struktury własnościowej i przepisów z prawa handlowego są szkodliwe dla polskiej przedsiębiorczości – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy dotyczący tzw. „złotego veta”. Rozwiązanie to umożliwi Ministrowi Skarbu Państwa zgłoszenie sprzeciwu wobec
uchwał podejmowanych przez zarządy spółek z udziałem Skarbu Państwa w kwestiach m.in. takich jak: rozwiązanie spółek czy zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa spółki.

„Złote veto” ma służyć zabezpieczeniu interesu państwa w strategicznych dla gospodarki sektorach – przede wszystkim w energetyce.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich jakiekolwiek ingerencje w wynikające ze struktury własnościowej i przepisów prawa handlowego, uprawnienia właścicielskie są dla polskiej przedsiębiorczości szkodliwe.

KPP dostrzega potrzebę właściwego zabezpieczenia strategicznych interesów naszego kraju w sektorze energetyki. Nie może jednak zaakceptować pomysłu, który pod postacią troski o te interesy, w rzeczywistości służy nałożeniu na jedne z najbardziej dochodowych polskich przedsiębiorstw „kagańca” w postaci instytucji „złotego veta”.

W opinii konfederacji katalog sytuacji, w których do takiej ingerencji Skarbu Państwa mogłoby dojść jest określony zbyt szeroko i nieprecyzyjnie. Budzi to wątpliwości co do rzeczywistych celów tej regulacji.

Podjęcie działań rządu w sprawie „złotego veta” wywołała skarga, jaką złożono do Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu na obowiązującą w Polsce ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego, lub bezpieczeństwa publicznego jako sprzecznej ze swobodą przepływu kapitału i swobodą przedsiębiorczości.

Strona polska, przewidując niekorzystne dla niej orzeczenie, szuka rozwiązania sytuacji zanim dojdzie do wydania wyroku.

KPP/IN 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK