| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury

Firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury

W najbliższym czasie większość polskich firm przewiduje spadek wartości zamówień, a tym samym pogorszenia się sytuacji finansowej – wynika z badania koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach przeprowadzonego przez GUS.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku (plus 1 pkt w obydwu miesiącach) i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Odnotowywane ograniczenia bieżącego, a także prognozowanego na najbliższe miesiące portfela zamówień powodują, że produkcja utrzymuje się na poziomie z października br. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku produkcji.

Według danych GUS bieżąca i przyszła sytuacja finansowa są oceniane negatywnie, mimo niewielkich opóźnień w pozyskiwaniu należności od kontrahentów.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w listopadzie negatywne, gorsze niż w październiku (minus 11 wobec minus 8 pkt) i w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Spowodowane jest to większym spadkiem bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a w konsekwencji pogorszeniem sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w listopadzie oceniany negatywnie, podobnie jak w październiku (minus 2 pkt) i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nadal pesymistyczne. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, gorzej niż przed miesiącem.

W listopadzie ze wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę oceniają pozytywnie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (najlepsze oceny w tej grupie jednostek, podobnie jak przed miesiącem – plus 29 pkt – choć mniej korzystne niż w analogicznym miesiącu przed rokiem), informacja i komunikacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w październiku br i listopadzie ub.r. zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku najbardziej znaczące pogorszenie ocen koniunktury sygnalizują jednostki z sekcji edukacja oraz - w mniejszym stopniu - z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Z kolei podobnie jak w ostatnich miesiącach największymi optymistami są jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

GUS/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »