| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury

Firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury

W najbliższym czasie większość polskich firm przewiduje spadek wartości zamówień, a tym samym pogorszenia się sytuacji finansowej – wynika z badania koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach przeprowadzonego przez GUS.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku (plus 1 pkt w obydwu miesiącach) i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Odnotowywane ograniczenia bieżącego, a także prognozowanego na najbliższe miesiące portfela zamówień powodują, że produkcja utrzymuje się na poziomie z października br. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku produkcji.

Według danych GUS bieżąca i przyszła sytuacja finansowa są oceniane negatywnie, mimo niewielkich opóźnień w pozyskiwaniu należności od kontrahentów.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w listopadzie negatywne, gorsze niż w październiku (minus 11 wobec minus 8 pkt) i w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Spowodowane jest to większym spadkiem bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a w konsekwencji pogorszeniem sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w listopadzie oceniany negatywnie, podobnie jak w październiku (minus 2 pkt) i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nadal pesymistyczne. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, gorzej niż przed miesiącem.

W listopadzie ze wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę oceniają pozytywnie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (najlepsze oceny w tej grupie jednostek, podobnie jak przed miesiącem – plus 29 pkt – choć mniej korzystne niż w analogicznym miesiącu przed rokiem), informacja i komunikacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w październiku br i listopadzie ub.r. zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku najbardziej znaczące pogorszenie ocen koniunktury sygnalizują jednostki z sekcji edukacja oraz - w mniejszym stopniu - z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Z kolei podobnie jak w ostatnich miesiącach największymi optymistami są jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

GUS/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK