| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT

Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała dziś uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy o PIT w całości. Nakłada ona na pracodawców obowiązek
rozliczenia deklaracji podatkowych swoich pracowników – podaje Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), która apelowała o jej odrzucenie.

Konfederacja liczyła, że parlamentarzyści odrzucą tę uchwałę, która zdaniem KPP jest zła. Jednak stanowisko Senatu w sprawie odrzucenia ustawy o PIT poparło na wtorkowym głosowaniu 19 posłów, 18 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przed nami głosowanie w Sejmie.

KPP liczy, że argumenty konfederacji i zdrowy rozsadek zwyciężą także i tam i nie uda się przegłosować senackiego „veta” dla nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Cieszymy sie, że członkowie Komisji uwzględnili nasze argumenty i przychylili sie do stanowiska Konfederacji Pracodawców Polskich. Warto podkreślić, że dopiero na poziomie Senatu organizacje pracodawców miały możliwość udziału w rzeczywistych pracach merytorycznych nad inicjatywą oraz zaprezentowania swojego stanowiska – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Konfederacja przypomina, że ta ustawa nakłada na płatnika-pracodawcę obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za podatnika-pracownika, która nie oświadczy do 15 stycznia następnego roku, że chce to zrobić osobiście lub uzyskał przychody w danym roku podatkowym z innych źródeł. W przypadku braku oświadczenia podatnika pracodawca zobowiązany jest złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, roczne obliczenie podatku.

W opinii KPP istnieje duże ryzyko, że pracodawcy nie będą wywiązywać się należycie z nałożonego obowiązku składania oświadczenia pracodawcy, szczególnie jeśli posiada kilka źródeł utrzymania.

W konsekwencji do urzędów skarbowych składanych będzie kilka oświadczeń o dochodach jednego podatnika. KPP zaznacza, że może to spowodować chaos i błędne obliczenie podatku.

KPP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »