| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Fuzja na rynku paliwowym

Fuzja na rynku paliwowym

Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Aleksandra Grada i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA z siedzibą w Płocku zawarli umowę przeniesienia do PERN państwowych udziałów w innej płockiej firmie – spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych. Tym samym została utworzona Grupa Kapitałowa PERN Przyjaźń.

Jak wyjaśnia MSP, celem przeniesienia udziałów Skarbu Państwa w OLPP do PERN jest konsolidacja kluczowych przedsiębiorstw logistycznych w branży paliw płynnych. Zawarcie porozumienia w tej sprawie oznacza utworzenie Grupy Kapitałowej PERN „Przyjaźń” SA, która nie będzie odbiegać wielkością od podobnych grup kapitałowych istniejących w Europie w branży paliw płynnych.

Ponadto – zdaniem resortu – utworzenie silnej grupy kapitałowej przyczyni się do zwiększenia wiarygodności uczestniczących w niej firm na rynku oraz do obniżenia kosztów funkcjonowania samych spółek. Dodatkowo ułatwi to planowane na przyszłość ich połączenie korporacyjne. Połączenie obydwu przedsiębiorstw w grupie kapitałowej jest też korzystne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

PERN "Przyjaźń" SA eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka świadczy także usługi magazynowania ropy naftowej oraz jej transportu dla dwóch największych polskich producentów paliw: PKN ORLEN SA oraz Grupy LOTOS SA. PERN dostarcza też ropę naftową do dwóch niemieckich rafinerii - w Schwedt i w Spergau.

Z kolei Operator Logistyczny Paliw Płynnych sp. z o.o. jest największą na polskim rynku firmą oferującą usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych, a także obsługi logistycznej bieżącej konsumpcji paliw. OLPP posiada 22 bazy paliw, w których przechowywana jest benzyna, olej napędowy, lekki olej opałowy oraz paliwo lotnicze. Ich łączna pojemność to 1,8 mln metrów sześciennych.

MSP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK