| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Fuzja na rynku paliwowym

Fuzja na rynku paliwowym

Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Aleksandra Grada i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA z siedzibą w Płocku zawarli umowę przeniesienia do PERN państwowych udziałów w innej płockiej firmie – spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych. Tym samym została utworzona Grupa Kapitałowa PERN Przyjaźń.

Jak wyjaśnia MSP, celem przeniesienia udziałów Skarbu Państwa w OLPP do PERN jest konsolidacja kluczowych przedsiębiorstw logistycznych w branży paliw płynnych. Zawarcie porozumienia w tej sprawie oznacza utworzenie Grupy Kapitałowej PERN „Przyjaźń” SA, która nie będzie odbiegać wielkością od podobnych grup kapitałowych istniejących w Europie w branży paliw płynnych.

Ponadto – zdaniem resortu – utworzenie silnej grupy kapitałowej przyczyni się do zwiększenia wiarygodności uczestniczących w niej firm na rynku oraz do obniżenia kosztów funkcjonowania samych spółek. Dodatkowo ułatwi to planowane na przyszłość ich połączenie korporacyjne. Połączenie obydwu przedsiębiorstw w grupie kapitałowej jest też korzystne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

PERN "Przyjaźń" SA eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka świadczy także usługi magazynowania ropy naftowej oraz jej transportu dla dwóch największych polskich producentów paliw: PKN ORLEN SA oraz Grupy LOTOS SA. PERN dostarcza też ropę naftową do dwóch niemieckich rafinerii - w Schwedt i w Spergau.

Z kolei Operator Logistyczny Paliw Płynnych sp. z o.o. jest największą na polskim rynku firmą oferującą usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych, a także obsługi logistycznej bieżącej konsumpcji paliw. OLPP posiada 22 bazy paliw, w których przechowywana jest benzyna, olej napędowy, lekki olej opałowy oraz paliwo lotnicze. Ich łączna pojemność to 1,8 mln metrów sześciennych.

MSP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK