| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nieuczciwe praktyki w ogłoszeniach o pracę

Nieuczciwe praktyki w ogłoszeniach o pracę

Wśród ogłoszeń o pracę jest sporo takich, w których pracodawca pyta o wiek, płeć, wygląd i niepełnosprawność. Stosowanie antydyskryminacyjnych przepisów daje możliwość korzystania z najlepszych na rynku pracowników – mówi Henryk Michałowicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego przygotowało raport „Równe traktowanie w zatrudnieniu. Przepisy a rzeczywistość", z którego wynika, że spośród
przeanalizowanych 60 727 ogłoszeń o prace zamieszczonych w największych polskich gazetach oraz na portalach internetowych specjalizujących się w pośrednictwie pracy, w 24 628 stwierdzono nieprawidłowości, które mogły prowadzić do naruszenia prawa.

Wśród ogłoszeń sformułowanych niezgodnie z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu aż 86 proc. stanowiły odnoszące się do kryterium płci.

Warto pamiętać, że przy naborze do pracy obowiązujące antydyskryminacyjne przepisy z jednej strony mogą być źródłem roszczeń pracowników skierowanych do pracodawców naruszających te normy prawne, z drugiej zaś pracodawcy już dzisiaj muszą odpowiadać na pojawiające się wyzwania związane ze zmianami demograficznymi, o czym konfederacja alarmowała już wielokrotnie.

W przyszłości coraz więcej kandydatów do pracy będzie w wieku dojrzałym. Według przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy na lata 2008-2035, w najbliższych latach liczba ludności Polski będzie się systematycznie zmniejszać, przy czym z każdym rokiem tempo spadku będzie coraz wyższe.

Szacuje się, że liczba osób w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym zwiększy się z 55 osób w 2008 roku aż do 74 osób w 2035 roku.

- Najtańszym sposobem podnoszenia konkurencyjności firm jest korzystanie z wiedzy swoich pracowników. Dlatego przedsiębiorcy powinni wdrażać politykę zarządzania wiekiem pracowników, a państwo powinno ich do tego zachęcać, także poprzez prowadzenie takiej polityki w podległej sobie administracji – zaznacza Henryk Michałowicz.

PKPP Lewiatan/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK