| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nieuczciwe praktyki w ogłoszeniach o pracę

Nieuczciwe praktyki w ogłoszeniach o pracę

Wśród ogłoszeń o pracę jest sporo takich, w których pracodawca pyta o wiek, płeć, wygląd i niepełnosprawność. Stosowanie antydyskryminacyjnych przepisów daje możliwość korzystania z najlepszych na rynku pracowników – mówi Henryk Michałowicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego przygotowało raport „Równe traktowanie w zatrudnieniu. Przepisy a rzeczywistość", z którego wynika, że spośród
przeanalizowanych 60 727 ogłoszeń o prace zamieszczonych w największych polskich gazetach oraz na portalach internetowych specjalizujących się w pośrednictwie pracy, w 24 628 stwierdzono nieprawidłowości, które mogły prowadzić do naruszenia prawa.

Wśród ogłoszeń sformułowanych niezgodnie z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu aż 86 proc. stanowiły odnoszące się do kryterium płci.

Warto pamiętać, że przy naborze do pracy obowiązujące antydyskryminacyjne przepisy z jednej strony mogą być źródłem roszczeń pracowników skierowanych do pracodawców naruszających te normy prawne, z drugiej zaś pracodawcy już dzisiaj muszą odpowiadać na pojawiające się wyzwania związane ze zmianami demograficznymi, o czym konfederacja alarmowała już wielokrotnie.

W przyszłości coraz więcej kandydatów do pracy będzie w wieku dojrzałym. Według przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy na lata 2008-2035, w najbliższych latach liczba ludności Polski będzie się systematycznie zmniejszać, przy czym z każdym rokiem tempo spadku będzie coraz wyższe.

Szacuje się, że liczba osób w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym zwiększy się z 55 osób w 2008 roku aż do 74 osób w 2035 roku.

- Najtańszym sposobem podnoszenia konkurencyjności firm jest korzystanie z wiedzy swoich pracowników. Dlatego przedsiębiorcy powinni wdrażać politykę zarządzania wiekiem pracowników, a państwo powinno ich do tego zachęcać, także poprzez prowadzenie takiej polityki w podległej sobie administracji – zaznacza Henryk Michałowicz.

PKPP Lewiatan/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK