REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe na koniec roku?

stopy procentowe
stopy procentowe
Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżamy się do ostatniego w tym roku posiedzenia RPP. Stopy procentowe podnoszone były na każdym posiedzeniu od stycznia do września. Wyjątek stanowiły ostatnie dwa posiedzenia, które mocno zaskoczyły rynek, pozostawiając stopę referencyjną na niezmienionym poziomie, a więc 6,75%.

Najbliższe spotkanie prawdopodobnie nie spowoduje podwyżki stóp procentowych. Jakie argumenty stać będą za taką decyzją? Tłumaczy w komentarzu Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych Tavex.

REKLAMA

RPP wydaje się niechętna wobec dalszych podwyżek stóp procentowych

REKLAMA

Biorąc pod uwagę ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o niepodnoszeniu stóp procentowych, nawet w obliczu rosnącej wciąż inflacji, a także zbliżające się wybory parlamentarne (które powinny odbyć się zgodnie z planem jesienią przyszłego roku), można przypuszczać, że nie zobaczymy już kolejnych podwyżek stóp procentowych. Sytuacja mogłaby się w tej kwestii zmienić tylko w obliczu poważnego, niekontrolowanego osłabienia złotego.

Istotne jest to, że poprzednie podwyżki odbywały się w otoczeniu inflacyjnych rekordów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że obecna inflacja ma w dużej mierze charakter podażowy. Rosnące ceny nie wynikają bowiem tylko z taniego, choć już coraz mniej, pieniądza, ale także z kłopotów z dostępnością dóbr i usług, z którymi pozostawiła nas pandemia. Co więcej, decyzje RPP znajdują swoje odzwierciedlenie w gospodarce z opóźnieniem. Często porównuje się to do sterowania dużym okrętem, gdzie w celu ominięcia przeszkody manewr należy zainicjować z dużym wyprzedzeniem. Podobnie jest również z jego zakończeniem.

Kurs PLN zależy nie tylko od stóp procentowych

Na kondycję złotego wpływ ma wiele czynników, a zmiany stóp i ich relacja względem inflacji, są tylko jednym z nich. Rekordowe, realnie ujemne stopy to dla złotego balast. Jednak w ostatnich tygodniach w walce z inflacją pojawił się pewien globalny czynnik. Jest nim osłabienie dolara amerykańskiego na głównych parach na rynku walutowym (m.in. EUR/USD, GBP/USD czy USD/CHF), co pozytywnie wpłynęło na PLN.

Dane z różnych krajów wskazują na perspektywę obniżania inflacji

Do tego na rynek trafił szereg danych inflacyjnych z poszczególnych krajów, sygnalizujących, że szczyt inflacji w obecnym cyklu jest już prawdopodobnie za nami. Według wstępnych szacunków za listopad inflacja cofnęła się także w Polsce osiągając poziom 17,4%.  Spowalnianie inflacji, a także ostatnie wzmocnienie złotówki, dopisać więc można do listy argumentów za dalszym pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana stóp procentowych wpływa nie tylko na inflację

Choć Rada Polityki Pieniężnej ma za zadanie przede wszystkim dbać o stabilny poziom cen, przy podejmowaniu decyzji ma zapewne z tyłu głowy także kwestię przełożenia stóp procentowych na dynamikę wzrostu gospodarczego. Podobnie jednak jak z inflacją, wzrost gospodarczy zależy od wielu czynników, a nie tylko od ceny pieniądza. Równie ważny jest stopień skomplikowania przepisów prawa, w którego obszarze poruszają się przedsiębiorcy, kondycja gospodarcza naszych głównych, zewnętrznych partnerów handlowych, czy chociażby stabilność rynku pracy, przekładającego się na konsumpcyjne decyzje Polaków.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA