| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Podatki stresują przedsiębiorców

Podatki stresują przedsiębiorców

8 na 10 polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP nie wie, co robić w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym. Jednocześnie, tyle samo jako swój największy stres związany z finansami firmy wskazuje opłaty na rzecz skarbu państwa.

Jak zminimalizować ten stres? Niestabilność przepisów podatkowych i niejednoznaczność ich interpretacji sprawiają, że rozwiązań należy szukać możliwie szeroko. Właśnie dlatego firma Risk Partner - twórca rozwiązań budujących bezpieczeństwo finansowo-prawne przedsiębiorców - prowadzi kampanię edukacyjną o nazwie „Po pierwsze biznes“, w ramach której od września do listopada br., w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone bezpieczeństwu fiskalnemu firm.

Gościem honorowym cyklu jest prof. Modzelewski, wybitny ekspert w tej dziedzinie, a patronat nad spotkaniami objęli PKPP Lewiatan oraz Instytut Studiów Podatkowych.

Przedsiębiorców stres codzienny

Wśród pierwszej piętnastki wprawiającej przedsiębiorców w poczucie stresu blisko połowa związana jest w mniejszym lub większym stopniu z działalnością̨ państwa – opłaty na rzecz państwa (82%), zmieniające się przepisy (78%), sytuacja gospodarcza (77%), kontrole ZUS i US (65%), kontakty z administracją (59%), ewentualne kary (59%), rozliczenie podatków (47%)*.

I słusznie, bo w raporcie z kontroli za 2011 rok Ministerstwo Finansów podało informację, że 74,6% kontroli przeprowadzonych w roku ubiegłym zakończyło się wystawieniem mandatów w firmach. W 2011 roku do polskich sądów wpłynęło ponad 49 000 spraw w tym zakresie, z czego prawie 90% zakończyło się wyrokiem skazującym.

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Co robić? Po pierwsze, zapobiegać

Niestabilny system podatkowy w Polsce sprawia, że prowadzenie firmy staje się coraz bardziej ryzykowne. Agresywne interpretacje urzędników, zawiłe i zmieniające się prawo podatkowe, to realne zagrożenia dla prowadzenia własnego biznesu. Aby to zagrożenie zminimalizować, firmy coraz częściej podejmują działania w zakresie zwiększenia swojego bezpieczeństwa fiskalnego.

Bezpieczeństwo podatkowe firmy, to przede wszystkim szereg działań i kompetencji własnych działów księgowości, czy biur rachunkowych. Dużo zależy również od zewnętrznych ekspertów oraz doradców podatkowych, wspierających proces optymalizowania należności podatkowych i kosztów obsługi. Wiele w kwestii budowania bezpieczeństwa firmy w obszarze podatków, parapodatków i różnego typu obciążeń fiskalnych zależy również od osób zarządzających i ich zrozumienia konieczności strategicznego podejścia do tej kwestii. Uzupełnieniem tworzonego przez firmę bezpieczeństwa podatkowego są nowoczesne, ubezpieczeniowe rozwiązania ochrony podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK