| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Emeryt bogatszy od pracownika

Emeryt bogatszy od pracownika

Z danych GUS wynika, że przeciętny miesięczny dochód na 1 osobę w gospodarstwie domowym emeryta ustępuje jedynie analogicznemu dochodowi u przedsiębiorców. Natomiast przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinach pracowników jest o ponad 70 zł niższy niż u emerytów.

Te dane oczywiście zaskakują ale, jak wiadomo, GUS się nie myli. Przyjrzyjmy się zatem jak w statystyce wyglądają nasze budżety domowe.

W 2011 r. w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę wyniósł w poszczególnych grupach społeczno-ekonomicznych:

1497,43 zł w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek (przedsiębiorcy)

1297,96 zł w gospodarstwach domowych emerytów

1243,84 zł w gospodarstwach domowych pracowników

983,88 zł w gospodarstwach domowych rolników

968,98 zł w gospodarstwach domowych rencistów

W analizowanym 2011 r. w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w zaokrągleniu do 1 zł ukształtował się na poziomie 1227 zł i był realnie niższy o 1,4% od dochodu z roku 2010 (w 2010 r. - wzrost o 4,3%).

Realny spadek dochodów gospodarstw domowych odnotowano po sześciu kolejnych latach realnych wzrostów dochodów. Poziom przeciętnych miesięcznych wydatków w gospodarstwach domowych na osobę w 2011 r. wyniósł 1015 zł i był realnie niższy o 1,8% niż w roku 2010, w tym na towary i usługi konsumpcyjne – 972 zł (realnie niższy niż w 2010 r. o 1,5%). Realny spadek wydatków zarejestrowano po pięciu kolejnych latach realnego wzrostu.

Zanotowano  dalszy spadek ilościowego spożycia większości podstawowych artykułów  żywnościowych, zwłaszcza – cukru, mięsa wołowego, tłuszczów zwierzęcych (w tym masła) oraz jabłek.

Nastąpiła niewielka poprawa wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania, zwłaszcza w telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny, zmywarkę do naczyń, komputer z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym.

Przeciętne gospodarstwo domowe w 2011 roku zajmowało mieszkanie o powierzchni 73,7 m2 , czyli o zaledwie 0,3 m2  większe niż w roku poprzednim i składające się z 2,8 pokoi.

Podobnie jak w 2010 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, co czwarte gospodarstwo postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą  a co piąte jako raczej złą albo złą.

Zobacz także: Wzrost PKB o 3,5%

W 2011 roku w województwie mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim dochód rozporządzalny na osobę był wyższy od  średniej krajowej. Zdecydowanie najwyższymi dochodami dysponowały gospodarstwa domowe  z województwa mazowieckiego (1623 zł)  i były o 32,3%  wyższe niż przeciętny krajowy dochód (w 2010 r. – wyższe o 34,3%). Najniższe dochody zarejestrowano w województwie podkarpackim (938 zł) i były one o 23,6% poniżej średniej krajowej (w 2010 r. – niższe  o 23,9%).

Nadal najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na  żywność i napoje bezalkoholowe (25,0%). Wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii stanowiły 20,7% wszystkich wydatków.

Pełny raport GUS o budżetach domowych

Źródło: GUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK