REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waszyngton krok od porozumienia

REKLAMA

REKLAMA

Amerykańscy politycy postanowili wykorzystać każdą wolną chwilę na negocjacje w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA. Kongresowi pozostał już tylko jeden dzień na zatwierdzenie albo odrzucenie przyjętego w niedzielę planu cięć budżetowych. Głosowanie nad projektem odbędzie się w poniedziałek.

REKLAMA

Nowy projekt zyskał już aprobatę Białego Domu. Zakłada on podwyższenie limitu i cięcie wydatków budżetowych w ciągu dekady o 2,4 bln dolarów. Plan zakłada dwustopniowe cięcie wydatków, 900 mld teraz,, a kolejne 1,5 bln dolarów do 23 grudnia tego roku. Dodatkowo, za drugi krok będzie odpowiedzialna specjalna komisja, a nie połączone Izby. Oczekuje się, że opanowany przez Demokratów Senat przyjmie plan, jednak zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów może stawić większy opór, pomimo przychylności niektórych republikańskich kongresmenów. Oczy całego finansowego świata są teraz zwrócone w stronę Waszyngtonu i jeśli najbliższa doba przyniesie porozumienie, wówczas należy oczekiwać optymistycznego odreagowania na wszystkich rynkach.

REKLAMA

Sesja azjatycka w poniedziałek przynosi oznaki ulgi, związanej z poczuciem, że spór budżetowy może nareszcie się zakończyć. Poprawa nastrojów przejawia się wzrostem apetytu na ryzyko wśród inwestorów, a w odwrocie dziś znajdują się aktywa „bezpieczne”, takie jak złoto, frank szwajcarski czy japoński jen. Jednak ruchy na rynkach nadal są stonowane, a inwestorzy jeszcze pozostają ostrożni, gdyż w ostatnich miesiącach politycy (zarówno w USA, jak i w strefie euro) pokazali wielokrotnie, że potrafią zrobić zwrot o sto osiemdziesiąt stopni w najmniej oczekiwanym momencie.

Przeczytaj również: Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Przyjęcie przez obie izby planu podwyższenia limitu zadłużenia nie będzie ostatnim aktem tego dramatu. Plan oszczędności rzędu 2,4 bln dolarów to zakłada mniejszą kwotę, niż wymaga agencja ratingowa S&P dla utrzymania najwyższego ratingu USA. Jeśli instytucja nie uzna, że decyzja liderów partii jest wystarczająca dla długoterminowej poprawy finansów publicznych, wówczas rynki finansowe znów doznają negatywnego szoku. Silna polaryzacja opinii wśród polityków nie stwarza dobrego podłoża pod przyszłe decyzje budżetowe i na pewno nie buduje zaufania agencji ratingowych. Dość zatem prawdopodobne wydaje się obniżenie ratingu „AAA” Stanów Zjednoczonych przez Standard & Poor’s, jednak pozostałe dwie agencje, Moody’s i Fitch, nie powinny pójść w jej ślady. Z tego też względu nerwowe reakcje rynków finansowych na wieść o obniżeniu ratingu raczej będą krótkotrwałe. W takiej sytuacji temat zadłużenia USA będzie można odpuścić na dłuższy czas.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa otoczenia inwestycyjnego daje szansę na umocnienie się złotego podczas dzisiejszego handlu. Eurozłoty może testować poziom 3,97. Kontynuacja wzrostów na parach EUR/USD oraz EUR/CHF pozwoli na silniejsze umocnienie złotego wobec dolara i franka.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA