| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Cięcia metodą polskich firm

Cięcia metodą polskich firm

51% europejskich i 90% polskich firm jako swój główny cel określa redukcję kosztów. Jednocześnie krajowe przedsiębiorstwa ignorują zarządzanie ryzykiem - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej KPMG.

Pozycja Europy będzie malała

Badanie pokazuje, że większość dyrektorów finansowych z Europy i bliskiego Wschodu zgadza się, że Europa obecnie osiągnęła szczyt  gospodarczej i politycznej potęgi i jej pozycja na świecie w najbliższych latach będzie spadać. Obecnie bowiem rynki wschodzące mają lepsze perspektywy wzrostu. Ale porównywalny spadek potęgi Europy nie musi wcale oznaczać jej obiektywnej porażki.

„Globalny wzrost nie jest grą, w której zysk jednego oznacza stratę innego- uważa Jeremy Kay z KPMG - Tak naprawdę, silny wzrost w gospodarkach wschodzących powinien wspomóc rozwój Europy”

Kryzys w strefie euro

Obecnie zgodnie twierdzi się, że pozostanie krajów w strefie euro będzie wymagać podjęcia przez nie programów oszczędnościowych, mających na celu uzdrowienie finansów publicznych oraz przywrócenie gospodarkom konkurencyjności. Nie jest przy tym rozwiązaniem porzucenie euro- miało by to bowiem zbyt duże skutki dla innych krajów posiadających wspólną walutę. Należy się w związku z tym spodziewać kar za podejmowanie takich działań. Niemal dwie trzecie badanych twierdzi jednak, że wspólna waluta europejska przetrwa i pozostanie na rynkach przez najbliższe lata.

Priorytety firm w obliczu kryzysu

Najczęściej wymienianym w obliczu kryzysu celem jest „optymalizacja działalności operacyjnej w redukcji kosztów” (51% badanych z Europy i aż 90% z Polski). Na drugim miejscu wymienia się „usprawnienia w obszarze zarządzania gotówką i kapitałem obrotowym” (42% wskazań ogółem i 60% z Polski). Jedynym obszarem w którym odpowiedzi respondentów z Polski odbiegały zasadniczo od ogółu było „zarządzanie ryzykiem w organizacji” (30% wskazań ogółem i jedynie 9% z Polski). „Może to świadczyć niedocenianiu roli zarządzania ryzykiem w polskich firmach.” dodaje Tomasz Grunwald, partner w firmie KPMG w Polsce.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cięcia metodą polskich firm
Cięcia metodą polskich firm

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK