| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > 1 lipca startuje CEIDG

1 lipca startuje CEIDG

Od 1 lipca zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzające Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. CEIDG umożliwia zarejestrowanie firmy przez Internet za pomocą formularza CEIDG-1. W życie wchodzi także ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna.

„Najważniejszym rozwiązaniem, które wprowadza ustawa deregulacyjna jest zastąpienie wymaganych przez urzędników licznych zaświadczeń oświadczeniami. Także wprowadzenie nowych przepisów o leasingu konsumenckim, rozwiązań umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy, czy indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego są odpowiedzią na oczekiwania biznesu" - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Ustawa wprowadza w miejsce dotychczasowego obowiązku przedkładania zaświadczeń, jedynie oświadczenie zainteresowanego podmiotu. Ma to miejsce m.in. w ustawie o własności lokali, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, prawo celne oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w której wprowadzono definicje oświadczenia, jako instrumentu potwierdzającego określone fakty lub stan prawny.

Ustawa deregulacyjna w wielu przepisach wprowadza również możliwość zastępowania oryginałów dokumentów kopiami (np. ustawa o przedsiębiorstwach mieszanych, ustawa o pielęgniarkach i położnych, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez SP).

„Jakkolwiek ustawa stanowi krok w dobrym kierunku, to jednak należy podkreślić, iż wciąż istnieje ogromna liczba barier, utrudniających i dyskryminujących polskich przedsiębiorców na tle zagranicznych. Dowodem na to jest chociażby kolejne wydanie „Czarnej Listy Barier 2011". Dlatego liczymy na kolejne inicjatywy w tym zakresie i mamy nadzieję, że szybko uda się zakończyć pracę nad  najnowszym projektem ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwanym również deregulacją bis" - dodaje Katarzyna Urbańska.

Polecamy: Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK