| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > 1 lipca startuje CEIDG

1 lipca startuje CEIDG

Od 1 lipca zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzające Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. CEIDG umożliwia zarejestrowanie firmy przez Internet za pomocą formularza CEIDG-1. W życie wchodzi także ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna.

„Najważniejszym rozwiązaniem, które wprowadza ustawa deregulacyjna jest zastąpienie wymaganych przez urzędników licznych zaświadczeń oświadczeniami. Także wprowadzenie nowych przepisów o leasingu konsumenckim, rozwiązań umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy, czy indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego są odpowiedzią na oczekiwania biznesu" - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Ustawa wprowadza w miejsce dotychczasowego obowiązku przedkładania zaświadczeń, jedynie oświadczenie zainteresowanego podmiotu. Ma to miejsce m.in. w ustawie o własności lokali, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, prawo celne oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w której wprowadzono definicje oświadczenia, jako instrumentu potwierdzającego określone fakty lub stan prawny.

Ustawa deregulacyjna w wielu przepisach wprowadza również możliwość zastępowania oryginałów dokumentów kopiami (np. ustawa o przedsiębiorstwach mieszanych, ustawa o pielęgniarkach i położnych, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez SP).

„Jakkolwiek ustawa stanowi krok w dobrym kierunku, to jednak należy podkreślić, iż wciąż istnieje ogromna liczba barier, utrudniających i dyskryminujących polskich przedsiębiorców na tle zagranicznych. Dowodem na to jest chociażby kolejne wydanie „Czarnej Listy Barier 2011". Dlatego liczymy na kolejne inicjatywy w tym zakresie i mamy nadzieję, że szybko uda się zakończyć pracę nad  najnowszym projektem ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwanym również deregulacją bis" - dodaje Katarzyna Urbańska.

Polecamy: Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK