| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prezydencja w UE korzystna dla polskich firm

Prezydencja w UE korzystna dla polskich firm

Rozwój rynku wewnętrznego to jeden z głównych priorytetów Ministerstwa Gospodarki na czas polskiej Prezydencji w Radzie UE. Polska przejmie przewodnictwo w UE 1 lipca 2011 r.

Planowane działania MG wpisują się w dwa z sześciu priorytetów centralnych polskiej Prezydencji, przyjętych przez Rząd w lipcu 2010 r. (pozostałe priorytety to: stosunki ze wschodem, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, negocjacje wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020, pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy).

Zadania Prezydencji w zakresie rynku wewnętrznego wyznacza Komunikat Komisji Europejskiej Single Market Act (SMA) przyjęty 13 kwietnia 2011 r. W tym obszarze Ministerstwo Gospodarki planuje skoncentrować się głownie na rozwoju handlu elektronicznego. Aby umożliwić uczestnikom unijnego rynku korzystanie z e-usług w pełnym zakresie niezbędne jest ograniczenie barier prawnych i administracyjnych. Ułatwi to m.in. przeprowadzanie transakcji transgranicznych online. Priorytetem resortu gospodarki będzie także dalszy rozwój rynku usług, który generuje ok. 70 proc. unijnego PKB.

MG zamierza również pracować nad poprawą otoczenia regulacyjnego, w którym funkcjonują europejskie przedsiębiorstwa. Resort będzie zabiegał o to, by przedsiębiorcy (głównie sektora MSP) jak najpełniej korzystali z możliwości, które oferuje im jednolity rynek. Na rok 2011 przypada podsumowanie działań, których podjęły się państwa członkowskie przyjmując Small Business Act. Polska Prezydencja będzie ponadto dążyć do sfinalizowania prac nad stworzeniem taniego i łatwo dostępnego systemu patentowego.

Prezydencja położy także nacisk na dalsze otwieranie rynku europejskiego na kontakty handlowe z partnerami zewnętrznymi. Kluczowe będzie tu eliminowanie barier pozataryfowych, które unijnym towarom i usługom ograniczają lub uniemożliwiają dostęp do rynków krajów trzecich.

Okazją do promowania idei rynku wewnętrznego będzie organizowane przez MG, Parlament i Komisję Europejską Forum Rynku Wewnętrznego (SIMFO). Wydarzenie to odbędzie się w Krakowie w dniach 3-4 października 2011 r. Podczas konferencji będzie można zapoznać się z prawami i możliwościami jakie przedsiębiorcom i obywatelom przysługują na jednolitym rynku.

Polska przejmie Prezydencję w Radzie UE 1 lipca 2011 r. - po raz pierwszy od przystąpienia do UE w 2004 r. Poza swoimi priorytetami na 6 miesięcy przewodnictwa, Polska przygotowuje, wspólnie z krajami z tzw. trio, tj. Danią i Cyprem, program prac Rady na kolejne 18 miesięcy (od 1 lipca 2011 do 31 grudnia 2012 r.).

Polecamy: Własna firma przez Internet, czyli CEIDG

Źródło: MG

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwój rynku wewnętrznego to jeden z głównych priorytetów Ministerstwa Gospodarki na czas polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Rozwój rynku wewnętrznego to jeden z głównych priorytetów Ministerstwa Gospodarki na czas polskiej Prezydencji w Radzie UE.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK