REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masowy exodus do pracy w Niemczech i Austrii?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja br. Niemcy i Austriacy otworzą dla Polaków swoje rynki pracy. „Nie powinniśmy obawiać się masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 r., kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad 2 mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Zapotrzebowanie na polskich pracowników jest duże, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie brakuje rąk do pracy w wielu zawodach. Niemcy poszukują „na już" ok. 50 tys. opiekunów osób starszych, 60 tys. informatyków, 36 tys. inżynierów, 30 tys. pielęgniarek i lekarzy oraz sporą grupę rzemieślników. Resort pracy przewiduje, że w ciągu 3 lat może odpłynąć ok. 300 tys. pracowników. Jednakże nie powinniśmy obawiać masowych wyjazdów do pracy do naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA

Obecnie mamy zupełnie inną sytuację niż w 2004 r. Od wielu lat Polacy wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Dotyczy to szczególnie mieszkańców zachodnich województw. Dotychczas pracowali zwykle nielegalnie. Po 1 maja 2011 pracujący w szarej strefie zalegalizują swoje zatrudnienie i również zostaną wliczeni do statystyk osób emigrujących w celach zarobkowych, choć faktycznie od lat pracują właśnie za zachodnią granicą. Poza tym nietrudno zauważyć, że na niemieckim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na takie same zawody jak w Polsce. Tam też, nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia inżynierowie i informatycy. Dodatkowo należą do specjalistów bardzo dobrze wynagradzanych. To samo dotyczy tzw. fachowców.
Jako wabik dla polskich pracowników wskazuje się wysokie wynagrodzenia. Ale czy Polacy będą otrzymywać takie same pensje? Należy w to wątpić.

W Austrii, gdzie obecnie pracuje ok. 25 tys. już trwają prace nad wprowadzeniem przepisów, które (jak się przewiduje) mogą skutecznie zablokować dostęp zagranicznej siły roboczej na tamtejszy rynek. Przepisy o zwalczaniu nierówności w płacach i przywilejach socjalnych mają wejść w życie od 1 maja. Spowodują, że zarówno polski, jak i austriacki pracodawca nie będą już mogli płacić Polakowi mniej niż Austriakowi. A zatem zagraniczne firmy mogą być już niekonkurencyjne z uwagi na konieczność poniesienia kosztów związanych z przejazdem i zakwaterowaniem pracowników.

Podstawową przeszkodą dla wielu Polaków w dostępie do atrakcyjnych stanowisk pracy będzie z pewnością brak znajomości języka niemieckiego. Nie jest on zbyt popularny w Polsce. Stworzy to barierę dla zawodów nierozerwalnie związanych z komunikacją werbalną (np. przedstawiciele handlowi, marketing itp.).

Polecamy serwis Zatrudnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niemcy już teraz wiedzą, że w ciągu 15 lat odpłynie z tamtejszego rynku pracy około 5 mln osób. Dlatego szukają pracowników. Polska młodzież jest kuszona propozycjami nauki zawodu w Niemczech oraz pozostaniem za Odrą. To może być spory problem dla zachodnich regionów naszego kraju. Młodzi ludzie wyjadą do szkoły w wieku 15 lat, w ciągu 2-3 lat opanują perfekcyjnie język niemiecki, a następnie już tam zostaną.

W obliczu zbliżającego się niżu demograficznego pojawia się pytanie - Kto zastąpi młodzież, która wyjedzie? Polskiemu rynkowi pracy za około 20 lat grozi podobna sytuacja jak u zachodnich sąsiadów i tak jak Niemcy dziś w Polsce, tak my będziemy poszukiwać siły roboczej za wschodnią granicą. Warto o tym pomyśleć już teraz" - dodaje Monika Zakrzewska.

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA