| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy zainwestują, ale nie teraz

Firmy zainwestują, ale nie teraz

Od początku roku do końca lutego br. zmniejszyły się zasoby środków pieniężnych na kontach firm. Depozyty skurczyły się aż o 7,9%. Kredyty firm wzrosły minimalnie, o 1,2 proc. - podał NBP.

„Styczeń 2011 r. - z bardzo dużym spadkiem depozytów i nieznacznym, ale jednak wzrostem kredytów przedsiębiorstw - był sygnałem, że firmy zaczynają inwestować. Luty ten optymizm zmniejszył - depozyty zmniejszyły się w stosunku do stycznia o niespełna 0,6 proc., a kredyty jedynie o 0,4 proc." - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa akumulowały wypracowane zyski i tym samym zwiększyły swoje możliwości finansowania inwestycji w 2011 roku. Styczeń 2011 r. wydawał się początkiem trendu proinwestycyjnego. Ale skończył się zanim naprawdę się zaczął. Luty pokazuje bowiem, że przedsiębiorstwa są ciągle ostrożne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Najbliższe miesiące pokażą, czy styczniowy sygnał - istotne zwiększenie wykorzystania depozytów - był jednorazowym sięgnięciem po zakumulowany kapitał, czy też przerodzi się on w kolejnych miesiącach w znacznie większe niż w dwóch ostatnich latach inwestycje. Dane NBP za pierwsze dwa miesiące 2011 roku jednoznacznie tego nie rozstrzygają.

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Ciekawie przedstawia się sytuacja depozytowo-kredytowa gospodarstw domowych. Jest ona także bardzo ważna z punktu widzenia planów inwestycyjnych firm. Gospodarstwa domowe w ciągu 2 miesięcy 2011 r. odłożyły na kontach bankowych ponad 9 mld zł, w tym tylko w lutym - ponad 6 mld zł. Jednocześnie w lutym wartość kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe była nieznacznie niższa niż na koniec 2010 r. W efekcie w lutym, w porównaniu ze styczniem 2011 r., gospodarstwa domowe zasiliły system bankowy prawie 3 mld zł. To sygnał, że część z nich jest także ostrożna w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »