| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy zainwestują, ale nie teraz

Firmy zainwestują, ale nie teraz

Od początku roku do końca lutego br. zmniejszyły się zasoby środków pieniężnych na kontach firm. Depozyty skurczyły się aż o 7,9%. Kredyty firm wzrosły minimalnie, o 1,2 proc. - podał NBP.

„Styczeń 2011 r. - z bardzo dużym spadkiem depozytów i nieznacznym, ale jednak wzrostem kredytów przedsiębiorstw - był sygnałem, że firmy zaczynają inwestować. Luty ten optymizm zmniejszył - depozyty zmniejszyły się w stosunku do stycznia o niespełna 0,6 proc., a kredyty jedynie o 0,4 proc." - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa akumulowały wypracowane zyski i tym samym zwiększyły swoje możliwości finansowania inwestycji w 2011 roku. Styczeń 2011 r. wydawał się początkiem trendu proinwestycyjnego. Ale skończył się zanim naprawdę się zaczął. Luty pokazuje bowiem, że przedsiębiorstwa są ciągle ostrożne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Najbliższe miesiące pokażą, czy styczniowy sygnał - istotne zwiększenie wykorzystania depozytów - był jednorazowym sięgnięciem po zakumulowany kapitał, czy też przerodzi się on w kolejnych miesiącach w znacznie większe niż w dwóch ostatnich latach inwestycje. Dane NBP za pierwsze dwa miesiące 2011 roku jednoznacznie tego nie rozstrzygają.

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Ciekawie przedstawia się sytuacja depozytowo-kredytowa gospodarstw domowych. Jest ona także bardzo ważna z punktu widzenia planów inwestycyjnych firm. Gospodarstwa domowe w ciągu 2 miesięcy 2011 r. odłożyły na kontach bankowych ponad 9 mld zł, w tym tylko w lutym - ponad 6 mld zł. Jednocześnie w lutym wartość kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe była nieznacznie niższa niż na koniec 2010 r. W efekcie w lutym, w porównaniu ze styczniem 2011 r., gospodarstwa domowe zasiliły system bankowy prawie 3 mld zł. To sygnał, że część z nich jest także ostrożna w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od początku roku do końca lutego zmniejszyły się zasoby środków pieniężnych na kontach firm
Od początku roku do końca lutego zmniejszyły się zasoby środków pieniężnych na kontach firm

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK