| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Dzisiaj nie można narzekać na nadmiar wydarzeń makroekonomicznych. W związku z tym należy spodziewać się tego, że inwestorzy skupią się na starych problemach, takich jak zadłużenie w strefie euro. Wśród nich wysuwa się na czoło dodatkowy czynnik, który pojawił w ciągu ostatnich godzin.

Dzisiaj rano armia południowokoreańska rozpoczęła manewry wojskowe wokół wyspy Yeonpyeong, która w listopadzie została ostrzelana przez wojska Korei Północnej. Reżim komunistyczny ostrzegał, iż odpowie na takie działania siłowo. Na razie nie ma informacji o tym, aby doszło do realizacji obietnic, ale sam fakt rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim ujemnie wpłynął na wycenę azjatyckich aktywów. Zwłaszcza, że agencja S&P zapowiedziała, iż mogłaby obniżyć rating Korei Południowej, gdyby rzeczywiście doszło do eskalacji konfliktu wojskowego. Ok. godz. 10.00 za euro płacono 1,3160 USD.

W kraju złoty stracił nieco na wartości. Euro jest warte 3,9950 zł, a dolar 3,0350 zł. Do poziomu 3,14 zł wzrosły notowania franka; to nadal efekt spadków EUR/CHF. Pomału zaczynamy wkraczać w okres przedświąteczny, kiedy to płynność zaczyna maleć. Niemniej, jeżeli miałoby dojść do większych zawirowań na świecie, osłabienie złotego mogłoby wzrosnąć. Jutro rozpoczyna swoje posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej, a w czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej i bezrobocia. Wydaje się jednak, iż czynniki te będą miały marginalne znaczenie. RPP i tak nie podwyższy teraz stóp procentowych.

Dowiedz się także: Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?

Nadal pozostajemy w konsolidacji 3,9750-4,0000, chociaż wzrosły szanse na opuszczenie tego przedziału górą. Wyraźne naruszenie granicy 4,00 mogłoby doprowadzić do ruchu w stronę 4,02. Dzienne i 4-godzinowe wskaźniki nie dają jasnej odpowiedzi, czy rejon 4,00 zostanie złamany jeszcze dzisiaj.

Jeżeli EUR/USD będzie dalej spadać, to dzisiaj nastąpi testowanie poziomu 3,05 na USD/PLN. Mocne wsparcie to rejon 3,00. W rejonie 3,0550 przebiega linia trendu wzrostowego, którą naruszyliśmy w zeszłym tygodniu. Tym samym obecna zwyżka na razie stanowi tylko tylko ruch powrotny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Naruszenie okolic 1,3160-70, jakie miało miejsce w piątek, przynajmniej formalne każe traktować te poziomy jako istotny opór. Niemniej zachowanie rynku w ostatnich godzinach pokazuje, że lepiej byłoby uznać za istotniejszy poziom 1,3200, przy czym wsparcie to 1,3100-1,3120. Jeżeli nie napłyną dzisiaj żadne, istotne informacje z Korei ani strefy euro, to nie wykroczymy raczej poza te poziomy. Zwyżkę do 1,32 można wykorzystać jako okazję do gry z trendem spadkowym.

W piątek nastąpiło naruszenie minimum z 30 listopada, 1,5483. Jednakże nie doprowadziło ono do przyspieszenia spadków. Szybki zwrot w górę sprawił, usprawiedliwione jest dalsze traktowanie rejonu 1,5483-1,5500 jako wsparcia. Obecny ruch powrotny może doprowadzić do zwyżki w okolice 1,5580-1,5600. W perspektywie kolejnych dni powinny wrócić spadki.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK