| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja nadal w podskokach

Inflacja nadal w podskokach

Inflacja w październiku osiągnęła wyższy poziom niż wskazywany przez cel inflacyjny, określony przez Radę Polityki Pieniężnej. Osiągnęła poziom 2,8% - podał GUS.

„Szybki wzrost inflacji to skutek przyspieszenia polskiej gospodarki. Widać je zarówno w produkcji, jak i konsumpcji. Drożeją surowce i materiały do produkcji, a w konsekwencji rosną ceny produktów i usług. Gospodarstwa domowe zwiększają zakupy, bo coraz lepiej oceniają swoją przyszłość. Obserwują stabilizację na rynku pracy oraz niewielki, ale jednak wzrost płac. Kupują dobra trwałego użytku, bo obawiają się wzrostu ich cen w związku z podwyżką VAT od 1 stycznia 2011 roku" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka przedsiębiorca

„Jeżeli RPP podniesie stopy procentowe, to i tak nie będzie to miało wpływu na zmianę zachowań przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w tym i na początku przyszłego roku. Firmy zakumulowały bowiem środki finansowe i będą z nich korzystały, rezygnując ze wzrostu zadłużenia w bankach ze względu na wyższe koszty.

Z badań PKPP Lewiatan wynika, że najważniejszą barierą, która zniechęca firmy do zaciągania kredytów jest wysokość oprocentowania. Dlatego wyższe stopy procentowe mogą w pierwszej połowie 2011 roku nieznacznie zahamować odradzający się wzrost inwestycji" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK