| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

Polska dobrze radzi sobie z popularyzacją praktyk biznesowych - wynika z raportu OECD przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Realizacja zaleceń przedstawionych w dokumencie pozwoli na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem dla Polski jest tworzenie gospodarki opartej na wiedzy, efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska. – Naszym priorytetem jest przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjnych projektów, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych - powiedziała.

Wiceszefowa resortu gospodarki zaznaczyła, że polityka wspierania przedsiębiorczości nastawiona jest również na konkretne działania legislacyjne. - Chcemy tworzyć przyjazne otoczenie prawno-instytucjonalne dla biznesu, przede wszystkim dla sektora MSP – powiedziała. Ponadto dodała, że jednym z filarów nowego podejścia do tworzenia prawa jest zaufanie państwa do obywateli. – Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń – dodała.

Wiceminister Henclewska przypomniała również, że w resorcie gospodarki trwają prace nad „Strategią innowacyjności i efektywności gospodarki”. - Zgodnie z zaleceniami OECD przygotowujemy również program wykonawczy do Strategii, który będzie zawierał konkretną mapę zadań i instrumentów, potrzebnych do jej realizacji – zaznaczyła wiceminister.

Zastępca Sekretarza Generalnego OECD Aart de Geus podkreślił, że Raport prezentuje ocenę obecnej sytuacji sektora MŚP, przedsiębiorczości w Polsce oraz środowiska gospodarczego. – Przygotowując nasze rekomendacje braliśmy pod uwagę m.in. warunki ramowe do prowadzenia biznesu, tworzenia nowych firm, jak również politykę strukturalną w tym zakresie – powiedział.

Polecamy: Jak skutecznie budować wizerunek marki

W opinii Aart de Geusa polskie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. OECD przekazała jednak swoje rekomendacje dotyczące m.in. usprawnienia i wsparcia polityki na rzecz rozwoju sektora MŚP, zmniejszenia barier w działalności małych i średnich firm oraz przygotowania spójnej strategii. – Bardzo ważnym elementem jest też łatwiejszy dostęp do finansowania oraz promowanie postawy przedsiębiorczości w społeczeństwie – wymienił.

Raport „ Przegląd Polityki Przedsiębiorczości i Rozwoju MŚP na poziomach centralnym i lokalnym w Polsce” na zlecenie Ministerstwa Gospodarki został przygotowany w 2009 r. przez Centrum Przedsiębiorczości, Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Rozwoju Lokalnego działające przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD, Centre for Entrepreneurship, SMEs and Local Development – CFE).

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK