| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

Polska dobrze radzi sobie z popularyzacją praktyk biznesowych - wynika z raportu OECD przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Realizacja zaleceń przedstawionych w dokumencie pozwoli na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem dla Polski jest tworzenie gospodarki opartej na wiedzy, efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska. – Naszym priorytetem jest przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjnych projektów, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych - powiedziała.

Wiceszefowa resortu gospodarki zaznaczyła, że polityka wspierania przedsiębiorczości nastawiona jest również na konkretne działania legislacyjne. - Chcemy tworzyć przyjazne otoczenie prawno-instytucjonalne dla biznesu, przede wszystkim dla sektora MSP – powiedziała. Ponadto dodała, że jednym z filarów nowego podejścia do tworzenia prawa jest zaufanie państwa do obywateli. – Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń – dodała.

Wiceminister Henclewska przypomniała również, że w resorcie gospodarki trwają prace nad „Strategią innowacyjności i efektywności gospodarki”. - Zgodnie z zaleceniami OECD przygotowujemy również program wykonawczy do Strategii, który będzie zawierał konkretną mapę zadań i instrumentów, potrzebnych do jej realizacji – zaznaczyła wiceminister.

Zastępca Sekretarza Generalnego OECD Aart de Geus podkreślił, że Raport prezentuje ocenę obecnej sytuacji sektora MŚP, przedsiębiorczości w Polsce oraz środowiska gospodarczego. – Przygotowując nasze rekomendacje braliśmy pod uwagę m.in. warunki ramowe do prowadzenia biznesu, tworzenia nowych firm, jak również politykę strukturalną w tym zakresie – powiedział.

Polecamy: Jak skutecznie budować wizerunek marki

W opinii Aart de Geusa polskie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. OECD przekazała jednak swoje rekomendacje dotyczące m.in. usprawnienia i wsparcia polityki na rzecz rozwoju sektora MŚP, zmniejszenia barier w działalności małych i średnich firm oraz przygotowania spójnej strategii. – Bardzo ważnym elementem jest też łatwiejszy dostęp do finansowania oraz promowanie postawy przedsiębiorczości w społeczeństwie – wymienił.

Raport „ Przegląd Polityki Przedsiębiorczości i Rozwoju MŚP na poziomach centralnym i lokalnym w Polsce” na zlecenie Ministerstwa Gospodarki został przygotowany w 2009 r. przez Centrum Przedsiębiorczości, Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Rozwoju Lokalnego działające przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD, Centre for Entrepreneurship, SMEs and Local Development – CFE).

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK