| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Japonia kusi polskich przedsiębiorców

Japonia kusi polskich przedsiębiorców

19 października 2010 r. w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Japonii seminarium poświęcone podejmowaniu działalności gospodarczej w kraju kwitnącej wiśni. Współorganizatorem seminarium była japońska organizacja wspierania handlu JETRO oraz PKPP Lewiatan. 

Zazwyczaj współpraca inwestycyjna pomiędzy Japonią i Polską utożsamiana jest z przyciąganiem japońskich inwestycji do Polski. I one faktycznie już u nas są. Polska jest liderem w przyciąganiu inwestycji japońskich spośród krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Ogółem mamy 252 firmy japońskie o łącznej skumulowanej wartości inwestycji przekraczającej 1.1 mld Euro, w tym tak znane jak Toyota, Sharp, Toshiba czy Bridgestone. Co ważniejsze, w odróżnieniu od pozostałych krajów Europy, zaangażowanie inwestycyjne firm japońskich w Polsce nadal rośnie.

Polecam: Jak założyć firmę

Tym razem chodzi o ruch w odwrotnym kierunku. Japonia, inaczej niż większość państw świata, nie była dotąd znana z przyciągania obcego kapitału. Ale od 2003 roku polityka rządu Japonii zakłada okazywanie wsparcia dla zagranicznych inwestycji. Dążenie Japonii do podpisania szerokiego porozumienia o współpracy gospodarczej z Unią Europejską wiąże się z intensyfikacją działań na rzecz otwierania kraju na napływ europejskich, w tym także polskich inwestycji.

Podczas seminarium przedstawiciele polskich firm mieli okazję dowiedzieć się o formach wspierania, także finansowego, kontaktów z rynkiem japońskim, uczestnictwa w wystawach w Japonii, poszukiwania partnerów handlowych i wreszcie zakładania przedstawicielstw lub firm zależnych. Odpowiednie programy wsparcia oferuje Biuro JETRO w Warszawie oraz unijny program EU-Gateway administrowany przez firmę konsultacyjną Deloitte.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »