| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Japonia kusi polskich przedsiębiorców

Japonia kusi polskich przedsiębiorców

19 października 2010 r. w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Japonii seminarium poświęcone podejmowaniu działalności gospodarczej w kraju kwitnącej wiśni. Współorganizatorem seminarium była japońska organizacja wspierania handlu JETRO oraz PKPP Lewiatan. 

Zazwyczaj współpraca inwestycyjna pomiędzy Japonią i Polską utożsamiana jest z przyciąganiem japońskich inwestycji do Polski. I one faktycznie już u nas są. Polska jest liderem w przyciąganiu inwestycji japońskich spośród krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Ogółem mamy 252 firmy japońskie o łącznej skumulowanej wartości inwestycji przekraczającej 1.1 mld Euro, w tym tak znane jak Toyota, Sharp, Toshiba czy Bridgestone. Co ważniejsze, w odróżnieniu od pozostałych krajów Europy, zaangażowanie inwestycyjne firm japońskich w Polsce nadal rośnie.

Polecam: Jak założyć firmę

Tym razem chodzi o ruch w odwrotnym kierunku. Japonia, inaczej niż większość państw świata, nie była dotąd znana z przyciągania obcego kapitału. Ale od 2003 roku polityka rządu Japonii zakłada okazywanie wsparcia dla zagranicznych inwestycji. Dążenie Japonii do podpisania szerokiego porozumienia o współpracy gospodarczej z Unią Europejską wiąże się z intensyfikacją działań na rzecz otwierania kraju na napływ europejskich, w tym także polskich inwestycji.

Podczas seminarium przedstawiciele polskich firm mieli okazję dowiedzieć się o formach wspierania, także finansowego, kontaktów z rynkiem japońskim, uczestnictwa w wystawach w Japonii, poszukiwania partnerów handlowych i wreszcie zakładania przedstawicielstw lub firm zależnych. Odpowiednie programy wsparcia oferuje Biuro JETRO w Warszawie oraz unijny program EU-Gateway administrowany przez firmę konsultacyjną Deloitte.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK