| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kosztowne milczenie polskich firm

Kosztowne milczenie polskich firm

Nawet do 50 milionów euro zapłaci przedsiębiorca za brak przekazania informacji, których zażąda Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania wszelkich danych czy dokumentów, o które wystąpi Urząd.

W trakcie prowadzonych postępowań Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie zwraca się do przedsiębiorców o przekazanie danych bądź dokumentów, które mogą być pomocne w wyjaśnieniu rozpatrywanej sprawy. Dotyczy to wszystkich podmiotów mogących posiadać istotne informacje – nie tylko tych, którym zarzuca się stosowanie niedozwolonych praktyk. Wezwanie Urzędu określa zakres potrzebnych informacji, cel w jakim są zbierane oraz termin na udzielenie odpowiedzi. Przedsiębiorca jest również pouczony o sankcjach, jakie grożą za nieprzekazanie żądanych informacji. W takim przypadku kara pieniężna może maksymalnie wynieść równowartość 50 milionów euro.

Chcąc uniknąć konsekwencji finansowych przedsiębiorcy powinni pamiętać o kilku zasadach:

Po pierwsze – należy odpowiadać na pytania UOKiK. Choć wydaje się to oczywiste, przedsiębiorcom zdarza się ignorować wezwania Urzędu. Spółkę Slogton Holdings może to kosztować ponad 41 tys. złotych. Przedsiębiorca nie odpowiadał na pisma Prezes Urzędu, wysyłane w trakcie postępowania wyjaśniającego. Miało ono zbadać czy przejęcie przez spółkę kontroli nad producentem wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – Conbelts Bytom podlegało zgłoszeniu do UOKiK. Urząd ostatecznie otrzymał odpowiedź spółki – jednak dopiero po ośmiu miesiącach, kiedy kończyło się już postępowanie w sprawie nałożenia kary.

Polecamy: Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Po drugie – przekazywane informacje powinny być nie tylko prawdziwe, ale również w pełni dotyczyć prośby UOKiK. Jak nie należy odpowiadać pokazuje przykład Forminx Finance. Spółka dwukrotnie nie odniosła się do wezwań Urzędu o przekazanie informacji na temat sposobu wykonania decyzji, a za trzecim razem odpowiedziała jedynie, że decyzja została wykonana w całości. Tak lakoniczna odpowiedź uniemożliwiła ocenę, czy Forminx Finance rzeczywiście zaniechał stosowania niedozwolonych praktyk, dlatego na spółkę została nałożona kara w wysokości 150 tys. złotych.

Po trzecie – odpowiedzi muszą być przekazane w wyznaczonym przez Urząd terminie. 

Źródło: UOKiK

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK