| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie zatrudnienie i płace

Rośnie zatrudnienie i płace

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 roku spadło o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8 proc. i wyniosło 3346,61 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach w maju 2010 osiągnęło 5,319 mln osób i wzrosło w stosunku do kwietnia o 0,2 proc. W odniesieniu do maja 2009 r. było wyższe o 0,5 proc.

- To bardzo optymistyczne dane. Zatrudnienie, co prawda powoli, ale rośnie. Jeszcze w I kwartale br. było niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu i maju firmy zatrudniały już więcej pracowników niż przed rokiem. W najbliższych miesiącach sytuacja jeszcze bardziej się poprawi, bo jak zwykle w sezonie letnim dużo nowych miejsc pracy zaoferuje rolnictwo i budownictwo - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Ekspert zaznacza, że sporo osób znajdzie też zatrudnienie przy odbudowie terenów zniszczonych przez powódź. Z badań Lewiatana wynika, że w 2010 r. nie należy oczekiwać wysokiego wzrostu zatrudnienia - ok. 20 proc. dużych i średnich firm, z takich branż jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, czy usługi rynkowe, planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie o 1-2 proc.

Bardziej optymistycznie spoglądają w przyszłość małe firmy, gdyż planują wzrost zatrudnienia aż o 5 proc. Zatrudniać nowych pracowników chce też jedna trzecia eksporterów. Informacja, która dzisiaj napłynęła z Niemiec o prognozowanym w 2010 r. wzroście PKB w tym kraju na poziomie 2,1 proc. (Instytut IWE) na pewno ich ucieszy, bo to przecież największy dla nas rynek eksportowy.

- Wzrost płac w firmach w maju o 4,8 proc. przy inflacji wynoszącej 2,2 proc. oznacza, że wynagrodzenia realnie rosną, co przekłada się na zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych. Nasze pensje rosną już od początku roku, ale dopiero od trzech miesięcy wzrost ten wyprzedza wskaźnik inflacji. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że ponad 45 proc. firm, w tym 55 proc. przedsiębiorstw dużych planuje w 2010 r. podniesienie płac o 3 proc. To nie będą jednak podwyżki równe dla wszystkich. Na większe pieniądze mogą liczyć tylko pracownicy kluczowi, specjaliści ważni dla firmy, w której pracują - tłumaczy Starczewska-Krzysztoszek.

I dodaje: - Dobre dane dotyczące wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń pozwalają na optymistyczne prognozy dotyczące konsumpcji indywidualnej, a tym samym potwierdzają szanse na ponad 3 proc. wzrost PKB w 2010 r.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK