| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spada stopa bezrobocia

Spada stopa bezrobocia

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca kwietnia) wyniosła w maju 2010 roku 12 proc. i w porównaniu do kwietnia br. spadła o 0,3 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 punktu (z 10,9 proc. do 10,7 proc.).

W maju 2010 roku spadek stopy bezrobocia (w graniach od 0,1 do 0,9 punktu ) odnotowano we wszystkich województwach. Podobnie jak w kwietniu, najsilniejszy spadek stopy bezrobocia wystąpił w województwie warmińsko - mazurskim, czyli w województwie charakteryzującym się największym natężeniem bezrobocia. Natomiast najniższy spadek wskaźnika bezrobocia odnotowano w województwie mazowieckim.

Liczba bezrobotnych w końcu maja 2010 roku wyniosła 1912,5 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca kwietnia 2010 roku spadła o 61,3 tys. osób (tj. o 3,1 proc.).

Spadek odnotowany w maju 2010 roku był silniejszy, niż odnotowany w poprzednim roku, kiedy to bezrobocie w analogicznym okresie obniżyło się 2,1 proc. (o 36,5 tys. osób). Był jednak słabszy niż odnotowany w tym samym czasie w poprzednich latach, kiedy to liczba bezrobotnych spadła odpowiednio:

w maju 2008 r. w porównaniu do kwietnia 2008 r. - o 5 proc. (o 80,1 tys. osób);

w maju 2007 r. w odniesieniu do kwietnia 2007 r. - o 5,6 proc. (o 118 tys. osób).

Polecamy: Samokadry.infor.pl/zatrudnienie

Względny (procentowy) spadek liczby bezrobotnych w maju 2010 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w województwie:

warmińsko-mazurskim - o 5,2 proc. (o 5,7 tys. osób);
lubuskim - o 4,6 proc. (o 2,8 tys. osób);

zachodniopomorskim - o 4,5 proc. (o 4,9 tys. osób).

Maj jest trzecim miesiącem tego roku, w którym odnotowano znaczny spadek liczby bezrobotnych. Przyczyny były zróżnicowane. Jedną z najbardziej istotnych były podjęcia pracy, zarówno pracy stałej jak i sezonowej (np. przy zbiorach truskawek). Pełnia sezonu sprzyja również zwiększonemu zatrudnieniu w budownictwie, leśnictwie i rolnictwie.

Z sygnałów otrzymywanych z urzędów pracy wynika, że w dalszym ciągu na utrzymywanie się trendu spadkowego ma wpływ realizacja programów aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy, zarówno z Funduszu Pracy, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego, takich jak szkolenia, staże czy dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju 2010 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 88,2 tys. i w porównaniu do kwietnia 2010 r. spadła o 20,5 tys. (o 18,9 proc.). W maju 2009 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert pracy (o 8,7 tys. czyli o 9,3 proc. mniej niż w kwietniu 2009 r.).

Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w maju 2010 roku odnotowano w piętnastu województwach, a ich spadek względny zamykał się w przedziale od 11,5 proc. w województwie łódzkim do 32,9 proc. w województwie opolskim. Najwyższy spadek dotyczył województw, w których sytuacja mogła pogorszyć się ze względu na powódź, czyli opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Jedynie w województwie podlaskim miał miejsce minimalny wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 0,2 proc. czyli o 5 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej).

MPiPS/IN

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK